Ezt hogy kell kiszámolni? (kémia)


Metánból és oxigénből álló,0°C-os és 0,1 MPa nyomású gázelegy sűrűsége 1,0 g /dm^3


-gázelegy átlag moláris tömege

-kiszámítani az elegy anyagmennyiség%-os összetétele

-gázelegy nitrogénra vonatkoztatott relatív sűrűsége


2011. dec. 12. 16:48
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

0°C-on tudod, hogy 1 mol gáz térfogata 22,41 dm³. A sűrűségből tudod, hogy a keverék 22,41 dm³-e 22,41 g tömegű. Tehát a keverék 1 molja 22,41 g, az átlagos moláris tömeg innen 22,41 g/mol.


Legyen az 1 mol gázelegyben lévő metán anyagmennyisége 1 mol, ekkor 1-x mol oxigén van mellette. Az átlagos moláris tömeg így jön ki:

16∙x + 32∙(1-x) = 22,41

16∙x + 32 - 32∙x = 22,41

16∙x = 9,59

x = 0,599375 ≈ 0,6 mol metán és mellette 0,4 mol oxigén. A molszázalékos összetétel tehát 60% metán és 40% oxigén.


Mivel gázokról van szó, a sűrűségek helyett dolgozhatunk a(z átlagos) moláris tömegekkel is. 1 mol nitrogén moltömege 28 g/ mol, a gázelegyünk átlagos moláris tömege 22,41 g/mol.

A nitrogénre vonatkoztatott sűrűség: 22,41/28 = 0,800357 ≈ 0,8

2011. dec. 12. 17:11
 2/4 BKRS ***** válasza:

0 fokon 22,7 dm3 1 mol gz tomege, ami az esetunkben 22,7g tomeget jelent mivel a suruseg 1g/dm3

Tehat azz atlag molaris tomeg 22,7g

Az elegy %-os osszettelenel mivel gazrol van szo mindegy, hogy terfogat vagy molaris %-ot szamolunk.

Ha terfogat % akkor 1 molban van x mol CH4 es 1-x mol O2

Az x mol CH4 az (12+4)x=16x g

Az (1-x) mol O2 az 32(1-x) = 32- 32x g

Ez osszesen 32 -32x + 16x = 22,7

16x = 9,3

x = 9,3/16 = 0,58

vagyis 58% CH4 es 42% O2 van az anyagban.

Nitrogen 22,7dm3-ben van 28g anyag, ami 1,233 g/dm3

A mi elegyunk 1 g/dm3

VAgyis a relativ suruseg 1/1,233= 0.811

2011. dec. 12. 17:12
 3/4 A kérdező kommentje:

Fú,nem tudjátok mennyit jelent ez nekem.

Köszönöm nagyon!:)

2011. dec. 12. 17:16
 4/4 anonim ***** válasza:

BKRS! Normálállapotban a moláris térfogat 22,41 dm³/mol. Nem nagyon kerestem utána, de itt is ezt írják (kicsit elbizonytalanítottál):

[link]

2011. dec. 12. 17:23