A májusi középszintű kémia érettségi 8/c feladatában miért így kell az oxigén mol számát kiszámolni vagy ez így, hogy jött? 17/L

2011. júl. 30. 22:01
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Melyiket?


Az égés előttit?

Az úgy jött ki, hogy tudtuk az össztérfogatot (30 m3), és tudtuk, hogy a moláris térfogat 25,0 dm3/mol. Ebből kijött az összes anyagmennyiség: 30000 / 25 = 1200 mol. Ennek a 21,0%-a az oxigén (a térfogatszázalék és az anyagmennyiség-százalék gázoknál megegyezik), vagyis az oxigén anyagmennyiség a konyhában 1200 * 0,21 = 252 mol.


Vagy az égés utánit?

Ugye ott az egyenletek alapján kell kiszámolni, hogy mennyi oxigén fogyott. Azt már előtte kiszámolták az átlagos moláris tömeg alapján, hogy pontosan mennyi propán és mennyi bután fogyott (2 mól és 6 mól).

1 mól propánhoz az egyenlet szerint 5 mól oxigén tartozik, vagyis a propán égéséből 2*5 = 10 mól oxigén fogy el.

1 mól butánhoz 6,5 mól oxigén tartozik, vagyis a bután égéséből 6*6,5 = 39 mól oxigén fogy el.

Tehát összesen 49 mól oxigén fogy, ezt kivonod a kiindulásból, és így jön ki a 203 mól.

(Most nézem, ez tényleg elég hülyén van leírva a megoldásban, mert a 10-et csak simán leírják, a másikat viszont 6*6,5-nek írják, ez nem túl logikus...)

2011. júl. 30. 23:26
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Remélem, segítettem, ha van még kérdésed, szívesen válaszolok :D

19/F

2011. júl. 30. 23:27
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!!Sokat segítettél!
2011. júl. 31. 07:19