Matek vagy talán kémia feladat? Mi alapján tudom kiszámolni? Úgy értem, hogy van erre valami szabály? Mint a hatványozásokra, a logaritmusokra, a sinus cosinusra és társaira? Sajnos nem tudom elképzelni, hogy ez mi?


A cukor oldása vízben az M(t)= M0*a a t-n képlettel írható fel, ahol a t az eltelt idő percben, M0 a kezdő menniség, M(t) pedig a jelenlegi mennyiség. a= 0.95 állandó.Mennyi idő alatt oldódik fel a cukor fele?

Van egy másik is, de ha ebben tud valaki segíteni akkor a következőt megpróbálnám önállóan.

Köszi.:o)


2011. júl. 11. 11:28
 1/5 anonim ***** válasza:

M(t) = 1/2

M0 = 1

a = 0.95


A képletet nem értem, leírhatnád pontosabban is, hogy mi az, mert érthetetlen.

2011. júl. 11. 11:33
 2/5 A kérdező kommentje:

köszi a gyors választ.Sajnos a szöveg így szólt a feladatlapon M(t)= M0*at képlettel írható fel.Az "a" nem szorozva van a t-vel hanem a "t" a kitevője, csak sajnos nem tudom, hogy ezt hogyan jelöljem ha nem így, mert a klaviatúrán nem találtam kitevő jelet.

Erre gondoltál amikor azt írtad, hogy érthetetlen?

2011. júl. 11. 11:44
 3/5 anonim ***** válasza:

Igen, erre gondoltam. :)

Okés, akkor nagyon egyszerű a dolog:

1/2 = 0.95^t

Van olyan számológép, amelybe így is be tudod írni a képletet, de ha mégsem, akkor veszed mindkét oldal 10-es alapú logaritmusát, így ezt kapod:

lg(1/2) = lg(0.95)^t

Észre kell venni, hogy ez egy logaritmus azonosság, tehát tovább alakíthatod a képletet:

lg(1/2) = t*lg(0.95)

Ezután leosztasz lg(0.95)-tel, és ezt kapod:

[lg(1/2)]/[lg(0.95)] = t

Ezt pedig csak simán kiszámolod számológéppel, és megkapod a t tényezőt percben. Érthető? ;)

2011. júl. 11. 11:57
 4/5 A kérdező kommentje:
Igen, nagyon szépen köszönöm, életet mentettél.:o))
2011. júl. 11. 12:05
 5/5 A kérdező kommentje:
Ja és persze ment a pont:o)
2011. júl. 11. 12:05