Az 1 méter magasan, vízszintesen tartott szűkítővel, milyen messzire locsol el a kertész?

Egy kertész 2,5 cm belső átmérőjű tömlővel locsol. Megmérte, hogy egy 30 literes vödröt 1 perc alatt tud felölteni vízzel. Majd egy szőkítőt dug a locsolóba, melynek felülete a víz kilépésénél 0,5 cm2.
2011. dec. 26. 21:02
 1/4 bongolo ***** válasza:

A tömlő keresztmetszete: A=r²·π, r=1,25 cm., tehát A=4,9 cm²

30 liter = 30000 cm³

Akkor a vödörbe töltött vízsugár hossza 30000/4,9 = 6122 cm.

A víz sebessége 6122 cm / 60 sec = 102 cm/s = 1,02 m/s volt, miközben a vödröt töltötte fel.


Ha leszűkítjük a locsolót, a víz sebessége a keresztmetszetek arányában megnő, tehát 4,9/0,5 = 9,8-szorosára nő, vagyis kereken 10 m/s lesz.


Tehát az a feladat, hogy ha 10 m/s kezdősebességgel vízszintes hajítást csinálunk, akkor milyen messze repül a tárgy.


1 m-ről ennyi idő alatt esik le:

s = 1/2·g·t²

t = √(2s/g)

t = √(2/9,81) = 0,45 sec


Ennyi idő alatt 10 m/s-mal 4,5 méterre jut a tárgy vízszintesen.

2011. dec. 29. 02:01
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a hasznos választ!!! ;)
2012. jan. 3. 00:42
 3/4 anonim válasza:

A szamolas helyes. Annyival egeszitenem ki, hogy

Q (vízhozam) =A*v

Ahol A = d^2*Pi/4=0.025*0.025*3.14/4=0.00049062500000000000 m2

Q=30/1000/60=0.00050000000000000000 m3/s

tehát v= Q/A= 30/60/1000/(0.025*0.025*3.14/4)=1.01910828025477707006 m/s

alapjan szamolodik, nem pedig a levegoben mozgo vizsugarbol:)

2012. jan. 4. 12:22
 4/4 anonim válasza:
nekem van egy ugyanilyen feladatom csak más adatokkal de így nem jött ki.
2012. jan. 9. 09:54