Hogyan tudom megcsinálni? :S (matek 8. o)


Van egy hegyesszögű 3 szögem az alábbi oldalakkal:

a=6dm

b=12dm

c=13 dm


Ki kéne számolni a területét de nem megy :S

Ugye ki kell számolni az ma-t.Úgy csinálom hogy behúzom a magasságot és onnan pitagorasz tételel:

(6-x)^2+144=ma^2 De nem sikerül megoldani :S


2011. dec. 18. 11:55
 1/8 anonim ***** válasza:

Ha behúzod a magasságvonalat, biztosan az a képlet lesz rá érvényes amit te írtál fel (6-x)^2+144=ma^2 ?

Nézd meg még egyszer jobban!

2011. dec. 18. 12:17
 2/8 A kérdező kommentje:

Megnéztem még 1x:

12^2=ma^2+(6-x)^2

144=ma^2+36-12x+x^2

Idáig jutottam innen már nem tudom :S

2011. dec. 18. 12:20
 3/8 anonim ***** válasza:
Ha meg van adva 3 oldal, akkor ki lehet számolni az egyik szöget koszinusz-tétellel. Onnan pedig a terület általánosítva: a*b*sin(gamma)
2011. dec. 18. 12:28
 4/8 anonim ***** válasza:
Előttem szólónak: Én is elakadtam mert a leg"egyszerűbb" megoldást keresem egy 8.-os számára. Amit te írtál igaz, de szerintem még nem vették a szögfüggvényeket. :)
2011. dec. 18. 12:34
 5/8 A kérdező kommentje:
Csak az a baj hogy ilyet még nem tenultunk :D
2011. dec. 18. 12:34
 6/8 anonim ***** válasza:

Kiszámítható csak az oldalak ismeretében is (Hérón-képlet):


T=√[s(s-a)(s-b)(s-c)], ahol s={a+b+c}/{2} a félkerület.


[link]


Az az igazság, hogy nekem se ugrik be egyszerűbb megoldási képlet erre a feladatra. Én is szögfüggvénnyel számolnám ki, csak ugye Ti még azt nem vettétek.

2011. dec. 18. 12:39
 7/8 anonim ***** válasza:
Így nálam 35,8948dm^2 jött ki.
2011. dec. 18. 12:40
 8/8 anonim ***** válasza:

A legegyszerűbb módszer valóban a Heron-képlet alkalmazása lenne.

Ha picit hosszabban is, de enélkül is megoldható a feladatot.


Legyen

a = 6

b = 12

c = 13

x - az 'a' oldal vetülete a 'c' oldalon (ekkor a 'b' oldal vetülete c - x)

m - a 'c'-hez tartozó magasság

T = ?


A területhez szükség van a 'c' oldalhoz tartozó magasságra.

Ezt a következőképpen lehet meghatározni.

A magasságra felírható a következő egyenlet

m² = a² - x² = b² - (c - x)²

Nézzük a jobb oldalt

a² - x² = b² - (c - x)²

Ebből egyenlőségből a műveletek elvégzése, összevonás, rendezés után

x = (a² + c² - b²)/2c


Ennek ismeretében az

m² = a² - x²

egyenletből megvan a magasság, majd a

T = m*c/2

képlettel a terület.


DeeDee

**********

2011. dec. 18. 13:41