Hogy kell megcsinálni ezt a 8. osztályos matek feladatot?

Egy húrtrapéz keresztmetszetű 25 m hosszú töltés alapjának szélessége 16 m, tetejének szélessége 4 m, a rézsű (lejtős oldal) hossza 7,5 m. Hány fordulóval hordhatta össze az a munkagép a töltést, amely 30 t földet tud szállítani, ha 1 m^3 föld tömege 1,5 t volt?
2011. dec. 8. 17:08
 1/2 BKRS ***** válasza:

Hurtrapez, tehat szimmetrikus.

Rajzolj abrat, huzd be a fedolap ket vegebol.

Ezek ket egyforma kis haromszoget vagnak le a trapezbol.

Ezeknek derekszogu haromszogek, az atfogojuk 7,5m, a magasaguk mondjuk h, az alapjuk meg annak a fele amennyivel az alap nagyobb a tetejenel, vagyis (16-4)/2=6m

Akkor Pitagorasz tetele alapjan:

h^2 + 6^2 = 7,5^2

h = (7,5^2 - 6^2)^0,5 =4,5

vagyis a trapez terulete: 4,5*(16+4)/2 = 45 negyzetmeter.


A toltes hasabot alkot, ami az oldalara van dontve, aminek alapja ez a 45 negyzetmeter, a magassaga 25 m.

A terfogata tehat: 25*45 =1125 kobmeter.

1 kobmeter fold tomege 1,5t, akkor a toltes ossztomege:

1,5*4,5*(16+4)/2 = 1'687,5 t

30t foldet tud szallitani a munkagep, tehat

1 687,5/30 felfele kerekitett ertekere, vagyis 57 fordulora volt szukseg.

2011. dec. 8. 17:20
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2011. dec. 8. 17:24