Valaki segit a fizika hazimhoz?

Ket repulogep egymas fele repul ugyanazzal a v=576 m/s sebesseggel.Mekkora a kozottuk levo tavolsag, ha az egyenes vonalu egyenletes mozgassal c=340 m/s sebessegel terjedo hangjelek, amit az egyik repulogep kibocsajt a masiktol visszaverodve t=68 s mulva er vissza az elso gephez......... Kerlek segitsetek.. nagyon fontos lenne
2011. dec. 15. 20:26
 1/6 BKRS ***** válasza:

Nem irtal el valamit? Mindket gep a hangsebesseg felett repul.

Ez a hang visszaverodes dolog nem fog osszejonni szerintem.

2011. dec. 15. 20:49
 2/6 A kérdező kommentje:
de... bocsi a repulok 576 km/h sebesseggel haladnak...
2011. dec. 15. 20:51
 3/6 A kérdező kommentje:
Nagyon fontos lenne ha segitene valaki...
2011. dec. 15. 20:52
 4/6 BKRS ***** válasza:

akkor eloszor is at kell alakitani azonos mertekegysegge:

576 km/h = 160 m/s


d tavolsagra vannak egymastol.

a hang d/(160+340) = d/500 masodperc alatt eri el a masodik gepet.

Akkor a gepek tavolsaga:

320*d/500 m =0,64*d

ujabb (0,64d)/500 masodperc alatt verodik vissza.

Ez osszesen:

d/500 + 0,64d/500=68

1,64d = 500*68

d=500*68/1,64 = 20'731,7073 ami kb 20,732km


(szamold at nem szamoltam-e el valamit)

2011. dec. 15. 22:10
 5/6 anonim ***** válasza:

Nekem más eredmény jött ki.


Legyen

A, B - a két gép jele

v1 = v2 = v = 160 m/s

c = 340 m/s - a hangsebesség

T = 68 sec

S0 = ? - a két gép közti kiinduló távolság


A feladat hasonlít azon példákhoz, melyben két egymással szemben mozgó jármű közt egy légy vagy darázs repül oda-vissza, és a kérdés az, hogy mekkora utat tesz meg a járművek találkozásáig.

Ebben a feladatban a két jármű két repülőgép és a légy hangsebességgel röpül. Tulajdonképpen a 'légy' egy forduló alatt megtett útját kell meghatározni a kiinduló távolság függvényében, így az adott összes idő ismeretében a kiinduló távolság számítható.


Az első találkozás helye:

Az A gépet tekintsük állónak, akkor a B gép (v1+v2) sebességgel mozog feléje, és az A gépről kibocsájtott hang az A géptől S1 távolságra találkozik vele.

A találkozásig eltelő idő

t = S1/c = (S0 - S1)/(v1 + v2)

Ebből

S1 = S0*[c/(v1 + v2 + c)]

Ha a zárójeles mennyiség

c/(v1 + v2 + c) = q

akkor

S1 = S0*q

A találkozási pont a kiinduló távolságot a sebességektől függő q arányban osztja.


A második találkozás helye:

Most a B gépet tekintsük állónak, tőle indul a visszavert hang. Ugyanaz a helyzet mint előbb, csak a két gép közti távolság most S1. Ezt a távolságot az új találkozási pont az előzőekben meghatározott arányban osztja; ez legyen B géptől S2 távolságban. Vagyis

S2 = S1*q

az S1-et behelyettesítve

S2 = S0*q²


Tehát a hang által megtett összes távolság

S3 = S1 + S2

S3 = S0*q + S0*q²

S3 = S0*q(1 + q)


Az ennek megtételéhez szükséges idő

T = S3/c

T = S0*q(1 + q)/c

Ebből a kiinduló távolság

S0 = T*c/q(1 + q)

===============


Behelyettesítés után

S0 = 29620,8 m

============


Ellenőrzés

S1 = S0*q

S1 = 15259,2

t1 = 15259,2/340

t1 = 44,88 s


S2 = S0*q²

S2 = 7860,8

t2 = 7860,8/340

t2 = 23,12


T = t1 + t2 = 44,88 + 23,12

T = 68

---------


DeeDee

************

2011. dec. 16. 17:45
 6/6 A kérdező kommentje:
koszonom szepen a segitseget: )
2011. dec. 18. 16:12