Egy centrifuga dobjának sugara 30 cm. A dob 20 s alatt éri el az 1200 1/perc fordulatszámot, majd további 1 percig egyenletesen forog, majd 10 s alatt egyenletesen lassulva megáll. Mekkora a szöggyorsulása az egyes szakaszokon? Mekkora az indulástól a megállásig a dob szögelfordulása? Hány fordulatot tesz meg összesen?


Köszi!


2011. dec. 15. 17:27
 1/2 anonim ***** válasza:
gondolom tanultatok képletet bekellene helyetesíteni abba és akkor kitudod számolni
2011. dec. 15. 18:59
 2/2 bongolo ***** válasza:

A fordulatszámot alakítsuk át 1/s mértékegységre:

1200 1/perc = 1200 1/60s = 20 1/s

Szögsebesség: mivel 1 fordulat = 2π radián:

ω = 40π 1/s


Induláskor a szöggyorsulás:

β₁ = ω/t₁ = 40π/20 = 2π 1/s²

Utána 1 percig persze 0 a szöggyorsulás

Megálláskor pedig:

β₂ = ω/t₂ = 40π/10 = 4π 1/s²


Szögelfordulások:

Induláskor és megálláskor ezzel a képlettel számolható:

φ = 1/2 β·t²

Ezeket számold ki.

A kettő között pedig 1200 fordulatot tesz meg, tehát 2400π

Ezeknek az összege lesz a teljes szögelfordulás (radiánban). Ha elosztod 2π-vel, kijön a fordulatok száma.


Ezeket már rád bízom.

2011. dec. 15. 23:01