Kérhetnék valakitől segítséget ezekben a feladatokban? (bővebben lennt)
Jhuuuj nagyon fontos lenne hogy ha valaki el tudná magyarázni ezeket a feladatokat. Az lenne a lényeg hogy az adatfelírástól a számolásokon keresztül megértsem, hogy miről is van szó, mert drága tanárnőnk el sem magyarázta az anyagot, hanem csak feladta. Kérlek szépen segíts, nagyoon de nagyon fontos lenne.....
1.) A félig megtöltött műanyag palack a hűtőszekrényben behorpad. A jelenség magyarázata, hogy a palackban lévő levegő lehűl, nyomása csökken. Mivel a palack nem szilárd anyagból készült, ezért a külső, nagyobb nyomás behorpasztja. A 20°C-os raktárban 25 literes, műanyagból készült palackokat tároltak. Télen, szállításkor azt tapasztalták, hogy behorpadtak, és térfogatuk 10%-kal csökkent. Mekkora volt a hőmérséklet szállítás közben?
2.) Egy léggömbben lévő levegő hőmérséklete kelvinben mérve, állandó nyomáson 40%-kal csökkent. Mekkora lett a térfogata, ha kezdetben 3,2 dm3 volt?
3.) Állandó nyomáson a normálállapotú gázt 150°C-ra melegítjük. Ábrázoljuk a folyamatot téfogat-hőmérséklet grafikonon!
4.) Vízszintes, egyik végén zárt hengerben könnyen mozgó dugattyú levegőt zár be. Ha hűtjük, azt tapasztaljuk, hogy a kelvinben mért hőmérséklete 0,82-szorosára változik. A térfogata 0,46 literrel csökken. Mekkora a levegő térfogata a hűtés előtt?
Ezeknél a feladatoknál mindenhol állandó a nyomás. Bizonyára az izobár állapotváltozásokat tanuljátok. Csúnya neve van, de nem kell megijedni tőle: izo=azonos, bár=nyomás.
Majd tanultok olyanokat is, amikor nem a nyomás az állandó, hanem mondjuk a hőmérséklet, majd mindig a feladatmegoldásoknál arra kell figyeljetek, hogy mi az állandó.
Az izobár állapotváltozás lényege, hogy ha állandó a nyomás, akkor az ideális gáz térfogata meg hőmérséklete ilyen viszonyban van egymással:
V/T = állandó
Vagyis ha növeljük a hőmérsékletet, akkor arányosan nő a térfogat (tehát a hányadosuk ugyanannyi marad). Fordítva is, ha csökkentjük a hőmérsékletet, arányosan csökken a térfogat.
Ennél a képletnél fontos, hogy a T hőmérséklet Kelvinben legyen megadva. Egyáltalán mindig, amikor fizikáról van szó, nem Celsiusban, hanem Kelvinben kell számolni, vagyis a Celsius fokhoz hozzá kell adni 273-at.
Mondjuk nézzük az utolsó feladatot:
4) Adatok:
T2 = T1·0,82
V2 = V1 - 0,46
Állandó nyomás miatt tudjuk, hogy:
V1/T1 = V2/T2
V1/T1 = (V1-0,46)/(T1·0,82)
Innen már kijön a V1, ugye?
Nézzük az elsőt:
1)
Először is miért mondom, hogy állandó a nyomás? Azért, mert bár a hűtő belsejében lecsökkent a nyomás a palackon belül, de amikor kivettük, a külső légnyomás pont addig nomta össze a palackot, hogy a belső nyomás megeggyezzen a külsővel. Tehát végülis ugyanannyi lett a végén a nyomás, mint kezdetben volt.
Ennél a feladatnál nem tiszta, hogy a raktárban tárol palackok is félig vannak-e töltve vízzel, de azt hiszem, inkább üresek. Szóval üres lezárt palackok vannak a raktáron.
V1 = 25 l
T1 = 20°C = 293 K
V2 = 0,9·25 l
T2 = ?
Megint ezt tudjuk:
V1/T1 = V2/T2
25/293 = 0,9·25/T2
Ezt most végigszámolom, bár innen már könnyű:
T2 = 0,9·293 = 263,7 K = 263,7 - 273 °C = -9,3 °C
Azért számoltam végig, hogy lásd, hogy először át kellett váltani Kelvinbe, és a végén lehetett visszaváltani Celsiusba.
A másodikat próbáld meg egyedül, szerintem menni fog.
A harmadik:
3)
Normálállapot: Hát ez zavaros dolog, mindenki mást érthet alatta. Jelenleg a legelfogadottabb a 0 °C hőmérséklet és 100 kPa nyomás, de lehet, hogy 20° a hőmérséklet, vagy esetleg 25. Nézd meg a könyvedben, hogy ti hogyan tanuljátok.
Én most 0 foknak veszem.
T1 = 0 °C = 273 K
T2 = 150 °C = 423 K
(apropó, lehet, hogy a Kelvinre pontosabb számot tanultok: 0°=273,15 K. Én maradok a 273-nál)
A téfogatot (vagy anyagmennyiséget, stb.) nem adták meg, szóval bárminek lehet venni.
Rajzolj fel egy x-y koordinátarendszert, az x tengely lesz a térfogat, az y a hőmérséklet. Az y-nál elférjen a 423 Kelvin. Az x-hez ne írj számokat, mert nincs megadva.
Sem az x, sem az y tengelyen nem kell hely negatív számoknak, mert a térfogat és a hőmérséklet sem lehet negatív. (A hőmérseklet miért nem? Hol van akkor a -10 °C?)
Jelölj be az x tengelyen két pontot valahova nem túl közel egymáshoz, a közelebbihez írd, hogy V1, a távolabbihoz, hogy V2.
Mivel V/T állandó, ezért V = k·T. Ennek a képe egy egyenes lesz.
Kezdetben a gáz állapota: V1 térfogat és 273 K hőmérséklet
A végén a gáz állapota: V2 térfogat és 423 K
Ezt a két pontot jelöld egy-egy x-szel, és kösd össze őket. Ez lesz a folyamat grafikonja.
Ugye érted, hogy mi mit jelent a grafikonon?
2)
T1 = valamennyi, nem tudjuk
V1 = 3,2 dm³
T2 = 0,6·T1 (mert 40%-ot csökkent)
V2 = ?
V1/T1 = V2/T2
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!