Hogy? Integráljuk a függvényt (integráljel) tg^3 x dx (ha segítség ez helyettesítéses integrálás)

megoldást tudtok? :(
2011. dec. 14. 20:11
 1/5 anonim ***** válasza:

Levezetés nélkül a megoldás: LN(cos(x))+tg^2(x)/2.


Kiindulást jelenthet még a következő azonosság:


tg(x)+tg^3(x)=sin(x)/cos^3(x)

2011. dec. 14. 20:57
 2/5 anonim ***** válasza:
Az összes (Integrál) tg^n(x)dx (n el. N) típusú feladvány megoldható.
2011. dec. 14. 21:11
 3/5 bongolo ***** válasza:

Legyen u = 1/cos²x

du/dx = 2sin x/cos³x


Ezzel 1/2 sin²x du = tg³x dx

és mivel sin²x = 1-1/u

ezért

∫tg³x dx = ∫ 1/2 - 1/(2u) du

= (u - log u)/2 + C

= 1/(2cos²x) + log cos x + C

2011. dec. 14. 21:27
 4/5 anonim ***** válasza:
További segítséget ad, ha tudjuk, hogy Ln(cos(x))'=-tg(x) és (tg^2(x)/2)'=(1/cos^2(x))tg(x)=
2011. dec. 14. 21:28
 5/5 anonim ***** válasza:
=tg'(x)tg(x). Bongolo helyes válaszával a parciális integrálás jöhet szóba.
2011. dec. 14. 21:36