megoldást tudtok? :(2011. dec. 14. 20:11
1/5 anonim válasza:
Levezetés nélkül a megoldás: LN(cos(x))+tg^2(x)/2.
Kiindulást jelenthet még a következő azonosság:
tg(x)+tg^3(x)=sin(x)/cos^3(x)
2/5 anonim válasza:
Az összes (Integrál) tg^n(x)dx (n el. N) típusú feladvány megoldható.
3/5 bongolo válasza:
Legyen u = 1/cos²x
du/dx = 2sin x/cos³x
Ezzel 1/2 sin²x du = tg³x dx
és mivel sin²x = 1-1/u
ezért
∫tg³x dx = ∫ 1/2 - 1/(2u) du
= (u - log u)/2 + C
= 1/(2cos²x) + log cos x + C
4/5 anonim válasza:
További segítséget ad, ha tudjuk, hogy Ln(cos(x))'=-tg(x) és (tg^2(x)/2)'=(1/cos^2(x))tg(x)=
5/5 anonim válasza:
=tg'(x)tg(x). Bongolo helyes válaszával a parciális integrálás jöhet szóba.