Lg (x-13) -lg (x-3) +lg2=1 feladatra jó a x=18 megoldásnak?

Kikötések: x>13,x>3
2011. dec. 14. 18:37
 1/6 Dave092 ***** válasza:
rakd be az x helyére a 18-at, pögyögd be a számológépbe, és kijön, hogy nem jó:) ellenőrzésnek tökéletes
2011. dec. 14. 18:43
 2/6 A kérdező kommentje:
Rájöttem időközben, nagyon elszámoltam... x=1/2 ami hibás mert nem elégíti ki az alaphalmaz feltételeit (x>13)
2011. dec. 14. 18:44
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem. De ha behelyettesíted az eredeti egyenletbe, akkor is látszik.

Ha alkalmazod a logaritmus azonosságait, majd ha mindkét oldalon már csak egy logaritmus szerepel, azt is elhagyod, akkor ezt kapod:

(2x-26)/(x-3)=10

ennek x=0,5 lenne a megoldása, de ez kisebb 13-nál, tehát nem lesz megoldás.

2011. dec. 14. 18:45
 4/6 Dave092 ***** válasza:
így van X=1/2 ezért nincs megoldás:)
2011. dec. 14. 18:47
 5/6 anonim ***** válasza:

lg(x-13)- lg(x-3)+ lg(2)=1

lg(2*((x-13)/(x-3)))=1

10=2*((x-13)/(x-3))

10x-30=2x-26

10x-4=2x

8x=4

x=1/2=0,5

[link]

2011. dec. 14. 18:56
 6/6 anonim ***** válasza:

Fú egy csomóan írtak míg megírtam a választ.

Jó gyorsak vagytok!!

2011. dec. 14. 18:57