Kikötések: x>13,x>32011. dec. 14. 18:37
1/6 Dave092 válasza:
rakd be az x helyére a 18-at, pögyögd be a számológépbe, és kijön, hogy nem jó:) ellenőrzésnek tökéletes
2/6 A kérdező kommentje:
Rájöttem időközben, nagyon elszámoltam... x=1/2 ami hibás mert nem elégíti ki az alaphalmaz feltételeit (x>13)
2011. dec. 14. 18:44
3/6 anonim válasza:
Nem. De ha behelyettesíted az eredeti egyenletbe, akkor is látszik.
Ha alkalmazod a logaritmus azonosságait, majd ha mindkét oldalon már csak egy logaritmus szerepel, azt is elhagyod, akkor ezt kapod:
(2x-26)/(x-3)=10
ennek x=0,5 lenne a megoldása, de ez kisebb 13-nál, tehát nem lesz megoldás.
4/6 Dave092 válasza:
így van X=1/2 ezért nincs megoldás:)
5/6 anonim válasza:
lg(x-13)- lg(x-3)+ lg(2)=1
lg(2*((x-13)/(x-3)))=1
10=2*((x-13)/(x-3))
10x-30=2x-26
10x-4=2x
8x=4
x=1/2=0,5
6/6 anonim válasza:
Fú egy csomóan írtak míg megírtam a választ.
Jó gyorsak vagytok!!