Mértani sorozat, számtani sorozat, de hogyan?

Egy mértani sorozat első három tagjának összege 114. Ha a harmadik számot 72-vel csökkentjük, egy számtani sorozat első három tagjához jutunk. Határozza meg a mértani sorozatot! Ezt letudná nekem valaki normálisan írni, mert én csak felírni tudtam, de nem tudom, merre tovább:S Tudom, hogy már egyszer valakinek le lett írva, de azt nem értem.
2011. dec. 7. 18:03
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, így érted-e?

[link]

2011. dec. 7. 19:05
 2/4 anonim ***** válasza:
Bocs! Az utolsó sorban természetesen q1 és q2 van!
2011. dec. 7. 19:07
 3/4 A kérdező kommentje:
igen, így értem. köszönöm szépen!
2011. dec. 7. 19:10
 4/4 anonim ***** válasza:

Picit más módszer.

A kvóciens ill. a differencia mellőzésével azonnal a sor tagjait számolom ki.


A mértani sorozat

m1 + m2 + m3 = 114

A számtani csak az utolsó tagban különbözik

a1 = m1

a2 = m2

a3 = m3 - 72

Mivel a számtani sor esetén a szomszédos tagok különbsége állandó, írható

a2 - a1 = a3 - a2

m2 - m1 = m3 - 72 - m2

Rendezve

m1 - 2*m2 + m3 = 72


Van két egyenlet

m1 + m2 + m3 = 114

m1 - 2*m2 + m3 = 72

Az elsőből kivonva a másodikat

3*m2 = 42

m2 = 14

=======

Megvan a középső tag.


Ezt visszahelyettesítve a mértani sor összegébe

m1 + 14 + m3 = 114

ill.

m1 + m3 = 100


Még kell egy egyenlet, amit abból a szabályból kapunk, miszerint a második tagtól kezdve a mértani sor egy tagja az azt előző és követő tag mértani közepe, vagyis

m1*m3 = m2²

m2-t behelyettesítve

m1*m3 = 196


Most a két egyenlet

m1 + m3 = 100

m1*m3 = 196


Az elsőből

m3 = 100 - m1

a másodikba betéve

m1(100 - m1) = 196

A műveletek elvégzése és rendezés után az

m1² - 100m1 + 196 = 0

A két gyök

m1 = 98

======

ill.

m1 = 2

======


Két szomszédos tag ismeretében a mértani sor hányadosa ill. a számtani differenciája meghatározható, így felírhatók a sorok. Az eredmény ugyanaz, mint az előző válaszolónál, a sorok tagjait ott megtalálod.


DeeDee

*******

2011. dec. 7. 22:41