Kémia házi vki? segítsen.


20 kg PB tartalmú gázpalack a propán 40, a bután 60 m per m per m %os


? m3 levegonek O2-jét hasznaljuk el?


2011. nov. 20. 18:31
 1/2 anonim ***** válasza:

m = 20 kg


m(p) = 20*40% = 8 kg


m(b) = 20*60% = 12 kg


Propán: C₃H₈, M(C₃H₈) = 44.096 g/mol

Bután: C₄H₁₀, M(C₄H₁₀) = 58,122 g/mol

M(O₂) = 31,999 g/mol


C₃H₈ + 5*O₂ → 3*CO₂ + 4*H₂O

44.096 g + 5*31,999 g


2*C₄H₁₀ + 13*O₂ → 8*CO₂ + 10*H₂O

2*58,122 + 13*31,999 g


1 g propán elhasznál: 5*31,999/44.096 = 159,995/44.096 = 3,628 g oxigént


1 g bután elhasznál: 13*31,999/(2*58,122) = 3,578 g oxigént


8 kg propán elhasznál: 8*3,628 = 29,024 kg oxigént

12 kg bután elhasznál: 12*3,578 = 42,936 kg oxigént


Összesen: 29,024 + 42,936 = 71,96 kg = 71960 g


[link]


Idézek belőle:


„A standard állapotú gázok egységnyi anyagmennyisége (1 mól), 25,0 Celsius-fokon (298,15 kelvin), normál légköri nyomáson (101325 Pa) 0,0245 m³ térfogatúak.“


1 mól O₂ (31,999 g) térfogata ...... 0,0245 m³

71960 g O₂ térfogata ...... x m³


x = 71960*0,0245/31,999 = 55,096 m³ O₂


[link]


Idézek belőle:


„A légkör főbb alkotórészei: nitrogén 78,09%, oxigén 20,93% és egyéb (nemes)gázok 0,002%-a a térfogatnak.“


55,096 m³ ...... 20,93 %

x m³ ...... 100 %


x = 55,096*100/20,93 = 263,24 m³ levegőnek az oxigénjét használjuk el.

2011. nov. 20. 19:36
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen,hogy leírtad nagyon hasznos volt számomra,végig is tudtam vezetni,tényleg köszi.
2011. nov. 20. 21:48