HaleyScoo kérdése:

Segítsen valaki! Egy kis matek nyári házi. - Derékszögű háromszög átfogója háromszorosa egyik befogónak. Mekkora a háromszög legkisebb szöge? - Mely valós számokra nem értelmezhető a √4-3x kifejezés?

2011. aug. 19. 20:26
 1/7 anonim ***** válasza:
A második nagyon könnyű: 4-3x >= 0 Innen csak megy.
2011. aug. 19. 20:31
 2/7 anonim ***** válasza:

a2 + b2 = c2 (Pitagorasz-tétel)

c = 3a (mint a feladat mondja)

a2 + b2 = 9 a2

b2 = 8 a2

b = gyök8 a

Tehát a háromszög oldalai: a, gyök8 a és 3a

Innen rád bízom.

2011. aug. 19. 20:36
 3/7 bongolo ***** válasza:

Nem rossz indulásnak a második válasz, de én mást csinálnék:


Ha az első befogó háromszorosa az átfogó, akkor a másik befogó hoszabb kell legyen az elsőnél, sőt, az első duplájánál is. Ez a háromszögegyenlőtlenség nevű összefüggés, és egyszerűen arról szól, hogy két oldal összege nagyobb kell legyen a harmadiknál, mert egyébként "nem érnének össze" az oldalak.


Szóval e szerint az első befogó a legrövidebb, és akkor ezzel szemben lesz a legkisebb szög is, amire a feladat kíváncsi. Ennek a szögnek a szinusza a feladat szövege szerint tehát pontosan 1/3 lesz. Arkusz szinusszal ebből kijön a keresett szög.


A második, négyzetgyökös feladat nagyon egyszerű, írd meg, mit nem értesz rajta? Tudod, milyen számokra nincs értelmezve a gyökvonás, ugye?

2011. aug. 19. 23:10
 4/7 A kérdező kommentje:

nagyon szépen köszönöm a válaszokat :)

Kolompár Achillesz igen onnantól meg tudom csinálni, egyébként én is így gondoltam, hogy így kell :)

2011. aug. 20. 20:58
 5/7 A kérdező kommentje:
második feladat a racionális és az irracionális számokra értelmezhető, mert ezek a valós számok, és többire nem, igaz? vagyis én így gondoltam
2011. aug. 20. 21:04
 6/7 bongolo ***** válasza:

Nem, a második feladatnak nem az a megoldása.


A valós számok tényleg a racionális valamint irracionális számok együtt, de ez most nem számít. Ebben a kérdésben az, hogy mely "valós" számokra ... stb, abból a kérdésből a "valós" szót nyugodtan kihagyhatod. Bizonyára nem tanultatok még olyan számokat, amik nem valósak, ezért csak olyan matekos teljességre törekvés miatt került oda bele az a szó. Szóval a kérdés:


Mely számokra nem értelmezhető a √(4-3x) kifejezés?


Negatív számból nem lehet gyököt vonni, tehát a gyökvonás a nemnegatív számokra (vagyis a nullára valamint pozitívakra) van értelmezve.


Vagyis a √(4-3x) esetében (4-3x)-nek nem szabad negatívnak lennie. Amire tehát nincs értelmezve:


4-3x < 0

4 < 3x

4/3 < x


Vagyis √(4-3x) nem értelmezhető x > 4/3 -ra.

2011. aug. 22. 00:00
 7/7 A kérdező kommentje:
de így most már leesett, hogy kell megcsinálni ezt a feladatot, köszi a segítségedet:)
2011. aug. 22. 15:57