! MATEK! A koszinusztétel alkalmazása, segítenél?


Egy paralelogramma két oldalának összege 26 cm, az általuk bezárt szög 82°49'. Az e szöggel szemközti átlója 18 cm. Mekkorák a paralelogramma oldalai?


Odáig tudom, hogy fel kell írnom egy koszinusztételt a 18 cm-es oldalra. Az a és b a háromszög másik két oldala. Másrészt a feltételbôl a + b = 26 cm.


Elvileg egy egyenletrendszernek kell kijönnie, és így lesz meg a két oldal, de sehogy sem jön ki.


Légy szíves segítsetek.


2011. nov. 9. 18:50
 1/3 A kérdező kommentje:
Már rájöttem.. :D :DDDD
2011. nov. 9. 18:53
 2/3 BKRS ***** válasza:

Azert hogy ha valaki esetleg hasznalja a keresot, talaljon valami megoldasra utalo nyomot:


a+b=26

vagyis a^2+b^2+2ab = 26^2

cosinus tetellel az a,b oldalakbol es az atlobol:

a^2 + b^2 - 2ab*cos(82°49') = 18^2


A ketto kulonbsege:

ab(2+2cos(82°49')) = 26^2 - 18^2

ab = (26^2-18^2)/(2+2cos(82°49')) =156.438238



a+b=26 alapjan a= 26-b

(26-b)b=156.438238

amiol masodfoku megoldokeplettel:

b=9.4557 es akkor a= 16.5443

vagy

b=16.5443 es akkor a=9.4557


Mivel majdnem derekszogu haromszogunk van, vissz lehet ellenorizni, hogy a ket oldal negyzetosszege az kicsit nagyobb-e mint az atlo negyzete, 360 korul kene kapni negyzetosszegre ha jol szamoltunk.

2011. nov. 9. 23:19
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszi, hogy leírtad, igazán figyelmes tőled.


Én is így csináltam. :)

2011. nov. 10. 19:39