Szögfüggvények alkalmazása, de hogy az adott feladatban?


Határozd meg a hegyesszögek nagyságát!

[a = alfa]

a) sin(a-10°)=cos(a-26°)

b) cos(a-20°)=sin(a-30°)

c) tg(a-16°)=ctg(a-50°)

d) ctg(a-8°)=tg(a-42°)

Ez az egész feladat, hogyan oldjam meg? Magyarázátok meg, és az sem lenne ellenemre, ha egyet megoldanátok a négyközül!


2010. márc. 22. 17:30
 1/3 anonim ***** válasza:

Függvénytáblázat, barátom!


sin(x) = cos(90-x)

tg(x) = 1/ctg(x) = sin(x)/cos(x)


Ennyi képlet kell csak hozzá, mert hegyesszögekről van szó, szóval csak az első negyedben operálunk.

Mingyá megoldok egyet.

2010. márc. 22. 19:13
 2/3 A kérdező kommentje:

nem gondoltam, hogy ennyire egyszerű

kössz

2010. márc. 22. 19:19
 3/3 anonim ***** válasza:

Bocs, a második sor ebben a formában nem is kell, hanem helyette ez:


tg(x) = ctg(90-x)


és ezek egyébként fordítva is igazak:

cos(x) = sin(90-x)

ctg(x) = tg(90-x)


És a 90 az mindenhol 90 foknak értendő.


a)

a bal oldal:

sin(a-10)=cos(90-(a-10))=cos(100-a)


cos(100-a)=cos(a-26) ha két szög cosinusa megegyezik, és mindkettő ugyanabban a negyedben van (most az első, mert hegyesszögek), akkor a két szög is megegyezik, tehát:

100-a=a-26

a=63 (fokokat ne felejtsd el kiírni)


És ha leellenőrzöd, kijön rá hogy a 63-10 fok szinusza az pont 63-26 fok koszinusza.


b) a=70 fok

c) d) tök ugyanígy megoldható, csak az a tangenses képlettel

2010. márc. 22. 19:24