Mi a módja ennek a kiszámításához?

Az első 2012 számot kéne összeadni(1+2+3...+2011+2012), de nem jövök rá hogyan, elfelejtettem.
2011. nov. 2. 19:44
 1/5 anonim ***** válasza:
Ez egy számtani sorozat, első elem: 1, differencia: 1 és n=2012. Az elemek összegére pedig találsz képletet (S)
2011. nov. 2. 19:48
 2/5 A kérdező kommentje:
Pont hogy a képlet nincs meg
2011. nov. 2. 19:50
 3/5 Darkey ***** válasza:

Cammal fotóztam, remélem látni:)


[link]

2011. nov. 2. 20:25
 4/5 A kérdező kommentje:
Lehet látni és köszi!
2011. nov. 2. 20:38
 5/5 bongolo ***** válasza:

Csak egy trükk, amivel nagyon könnyű az ilyeneket megjegyezni úgy, hogy a képlet nem jegyzed meg:


Gondolatban írd fel egymás után a számokat:

1, 2, 3, ... 2012

Aztán írd alá még egyszer, de most fordított sorrendben:

2012, 2011, 2010, ... 1

Ha az egymás alattiakat összeadod, mindig ugyanannyit, 2013-at kapsz: 1+2012 = 2+2011 = 3+2010, stb.

Összesen van 2012 számpár, tehát a teljes összeg 2012·2013. De ebben minden szám kétszer szerepel, tehát ennek csak a felét kell venni.


A gondolatmenetet képletté alakítva: n·(a₁+an)/2

Természetesen ugyanaz, mint ami fentebb a fotón is van.

2011. nov. 2. 21:19