Hogy oldjam meg? (MATEK-kocka)


Egy kocka oldalai 5 centiméteresek.

A befestéshez 3 köbcentiméter festék kellett.

Mennyi festék kell,10szer akkora kockához?


2011. okt. 29. 19:28
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:
aa de bonyolult,még mindig nem értem :SS
2011. okt. 29. 20:20
 12/16 anonim ***** válasza:

az azért eléggé adja magát, hogy a feladat megalkotója végig az élekről beszél (mégha oldalaknak is nevezi a kérdés, ami megint egy pongyola szóhasználat).


A kérdésre: mennyi a felülete egy 5cm élhosszúságú kockának? A felszín a kocka 6 lapjából ál, azok területének összege. Egy lap az egy 5cm×5cm négyzet, tehát a területe 25cm^2. Van 6 ekkora lap, tehát a kocka felszíne az összesen 6×25=150.

Ha megnöveljük a kocka éleit a 10szeresükre, akkor minden él 10×5cm= 50cm lesz. Ennek a kockának egy lapjának területe 50×50=2500 (tehát a 10es szorzó négyzetesen jelenik meg, mert az egyik élt is megszoroztam 10zel, a másikat is, így a szorzatuk összesen 10×10=100szorosa lesz az eredeti kocka egy lapjának területével). 6 lap van, tehát a nagyobb kocka felszíne 6×2500=15000, ami 100szor nagyobb, mint előbb.

2011. okt. 29. 20:36
 13/16 anonim ***** válasza:
Ezt még én is értem, kérdező, koncentrálj :) Tök jól le lett vezetve neked. Nem lehet, hogy te kicsit lusta vagy gondolkodni? Mert a matek úgy nem fog menni.
2011. okt. 29. 20:44
 14/16 A kérdező kommentje:
így már értem,amúgy meg jó vagyok matekból,szeretem is,tökre nem vagyok lusta gondolkodni,de nem értek meg mindent elsőre..
2011. okt. 29. 20:55
 15/16 anonim ***** válasza:
szerintem 30, mert szerintem nem az élekről beszélt... ööö majd írd meg mi volt a jó megoldás léccy
2011. okt. 29. 21:38
 16/16 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező! Pedig jól okoskodsz, és ügyesen kérdezel. Kár, hogy nem figyeltél oda az órán, amikor tanították.

Segítek kicsit. Ugye az adott kockát el tudod képzelni. Mármint az 5 cm-es élhosszúságút. ( itt egy oldal területe 25 négyzetcm, amiből van ugye 6 db. Vagyis mindösszesen ezt a 6x25=150 négyzetcentinyi felületet kell befestenünk) Előre nem tudjuk, mennyi festék fog kelleni, ezért egy mércés pohárba öntönk egy csomó festéket ( akár fél litert is, = 500 köbcentit), és elkezdjük mázolni a kockát. A végén megmérjük a maradék festéket, és azt találjuk, hogy abból 3 köbcenti fogyott el. Most már csak azt kell tisztáznunk, hogy mit jelent a 10 x akkora kocka? Valószínűleg 10 x akkora élhosszúságút, azaz 50 cm est. Az 50 cm es élhosszúságú kocka egy lapjának a területe ( mert ugye a területét kell befestenünk)2500 négyzetcentiméter. Ebből is 6 darab található, azaz 6x2500 =15000 négyzetcentméternyi felületet. Innentől kezdve már egyszerű a dolgunk, mert azt mondjuk, ha 150 négyzetcenti befestéséhez 3 köbcentiméter festék fogyott el.akkor a 15000 négyzetcenti befestéséhet annyiszor 3 köbcenti kell, ahányszor több a 15000 négyzetcenti, mint a 150 négyzetcenti. Az osztást elvégezve pontosan 100 jön ki. Vagyis 100 x 3 köbcenti festék kell, azaz 300 köbcenti.


A megoldást sorról sorra gondosan olvasd el, próbáld megérteni a gondolatmenetet. Ha megérted, soha sem lesz hasonló példákkal gondod. Mindig kérdezzél. Az iskolában a matekórán azonnal tedd fel a kezed, ha valamit nem értesz. Hidd el, a tanár örülni fog neki. És ha a matekot megérted, egy nagy gondot veszel le a válladról. És sokkal több időd jut másra.

2011. okt. 29. 23:50
1 2