Hány dm3 molekuláris oxigén ( állandó körülmények között) keletekezik 100g KClO3 égése során?

Ezt ennyi adatból meg lehet oldani? Hogyan?
2011. okt. 21. 18:34
 1/8 anonim ***** válasza:
55%

Először felírod az egyenletet. Azt kell tudni, hogy a kálium-klorát elbomlik oxigénre, és kálium-kloridra (ami olyan, mint a konyhasó, csak nátrium helyett káliumot tartalmaz [és mérgező]): 2 KClO3 -> 2 KCl + 3 O2. Azért kell az egész egyenletet megduplázni, mert a felszabaduló 3 oxigénatom ugye páratlan darab, és az oxigének párossával szeretnek összekapcsolódni (egyébként 3-assával is össze tudnak, az az ózon, de az nem stabil), ezért két kálium-klorátot kell venni, mert abból már 2*3=6 oxigénatom szabadul fel, és a 6 már páros szám, lesz belőle 3 O2 molekula. Nah, ha ezt megértetted, akkor most már csak azt kell leolvasni az egyenletből, hogy 2 mol kálium-klorátból keletkezik 3 mol (kétatomos) oxigéngáz, vagyis 3/2=1,5 tehát másfélszer annyi oxigén szabadul fel, mint amennyi a kálium-klorát anyagmennyisége. Ezután már "csak" ki kell számolni, hogy a 100g kálium-klorát az hány mol, és az eredményt meg kell szorozni másféllel. MˇKClO3=MˇK+MˇCl+3*MˇO=39g/mol+35,5g/mol+3*16g/mol=(39+35,5+48)g/mol=122.5g/mol (a ˇjel az alsó indexet jelent ugye a nagy M a moláris tömeget jelenti, amit a periódusos rendszerből tudsz kinézni, és nem felejted el az oxigén tömegét 3-mal szorozni, mert 3 db van belőle a kálium-klorátban).

Na, ha ez meg van, akkor a tömegből, és a moláris tömegből, már ki tudjuk számolni a mólt (anyagmennyiséget): n=m/M=100g/(122,5g/mol)=0,816mol (A zárójel azért kell, mert a mértékegység is a nevezőben van, és a törtvonal zárójelet jelent mindig, és csak így jön ki a mértékegység molban.) Ezt most nem felejtjük el beszorozni másféllel, ami az egyenletből adódott: nˇO2=nˇKClO3*1,5=1,224mol És végül pedig az oxigén térfogatát az Avogadro törvénye szerint: Minden gáz 1 molja 25°C-on és légköri nyomáson 24,5 dm^3. (Te rosszul írtad, mert nem állandó, hanem standard körülmények között kell nézni, mert van a másik a normál állapot, ami 0°C-on van és légköri nyomáson, és ott 22,41 dm^3 a moláris térfogat.) Tehát beszorzod az 1,224molt 24,5dm^3-rel: V=n*Vˇstandard=1,224*24,5dm^3/mol=30dm^3. Tehát az égés során (ami valójában nem égés, hanem bomlás, ugyanúgy, hogy a mészégetés során is bomlás történik, és nem oxigénnel való egyesülés) 30 dm^3 térfogatú oxigéngáz keletkezik.

2011. okt. 21. 19:25
 2/8 anonim ***** válasza:
55%
"Hibajegyzék:" Alulról a harmadik sorban a V=n*Vˇstandard=1,224*24,5dm^3/mol=30dm^3 résznél lemaradt a mol mértékegység az 1,224 utánról, tehát helyesen: V=n*Vˇstandard=1,224mol*24,5dm^3/mol=30dm^3. Ez fontos, mert csak így jön ki az eredmény dm^3-ben, hiszen a mértékegységekkel is ugyanazokat a műveleteket el kell végezni, mint a mérőszámokkal. Tehát mol*dm^3/mol=dm^3, mert eltűnik a nevező, mint mondjuk teszem azt a 3*4/3=4-nél is. Mert ugye törtet egész számmal úgy szorzunk, hogy vagy a számlálót szorozzuk, vagy ha lehet, akkor a nevezőt osztjuk, és itt lehet, és ha valamit önmagával osztok, akkor az eredmény 1 lesz, és akkor el is tűnik a nevező, mert valami elosztva 1-gyel az ugyanaz a valami marad. (Mint ahogy 1-gyel való szorzás sem változtatja meg a számot pl. 1*3=3.) Bocsi, ha túlmagyaráztam, de inkább túlmagyarázzam, mint alul.
2011. okt. 21. 19:36
 3/8 BKRS ***** válasza:

elso:

A KCl nem mergezo. Kellemetlen, savas íze van, ezért általában konyhasóval keverve szokták használni.


Amitt felirtal az nem eges hanem redukcio. Amugy meg a hobomlasanak nem az a keplete amit felirtal, hanem ez:


2KClO3 -> KClO4 + KCl + O2


2 mol KClO3-bol keletkezik 1 mol O2, vagyis 24,5 dm3

Mivel 122,5 g KClO3 1 mol, ezert

245g KClO3-bol lesz 24,5 dm3 oxigen. (laszik, hogy 10 g-onkent lesz 1 dm3 oxigen, de azert csak szamoljuk vegig.)


Akkor 1 g-bol keletkezik 24,5/245 dm3 oxigen


Akkor 100 g-bol: 100*24,5/245 = 10 dm3


Vagyis 10dm3 oxigen keletkezik.

2011. okt. 21. 21:02
 4/8 anonim ***** válasza:

BKRS! Lehet, hogy a Wikipedián ez van, de én direkt megnéztem egy régi könyvemben, és ott úgy van, ahogy én írtam. Amúgy meg igenis mérgező, nézd meg itt:

[link]

"A kálum tartalmú sók, pl. a káliumklorid és a káliumnitrát életveszélyesen mérgezõ "természetes" sók."

2011. okt. 21. 21:20
 5/8 BKRS ***** válasza:
Ja ha a Biblia azt mondja, az mas.
2011. okt. 21. 22:26
 6/8 BKRS ***** válasza:
Ahhoz hogy ugy menjen a reakcio ahogy leirtad MnO2 katalizator kell, nezd meg a konyvedet, biztos irja.
2011. okt. 21. 22:31
 7/8 anonim ***** válasza:

Valamikor régebben létezett egy „Salnatrex“ nevű „diétás só“, amit a rendes konyhasó, vagyis a nátrium-klorid helyettesítésére használtak . Ennek a vegyi összetétele a következő volt:


Kalium chloratum (KCl): 46,235 g

Ammonium chloratum: 7,700 g

Calcium formicicum: 7,700 g

Magnesium fomicicum dihydratum: 2,975 g

Acidum glutamicum: 5,390 g


Akkor hogyan lehet a KCl életveszélyesen mérgező? Ezzel nem azt akarom mondani, hogy nem lehet túladagolni, mert ha a konyhasóból megeszünk kb 0,5 kg-ot akkor nekünk annyi. A KCl esetében nem tudom mennyi számít életveszélyesnek.

2011. okt. 22. 17:24
 8/8 anonim ***** válasza:

Hogy még kiegészítsem BKRS-t:


2*KClO₃ → KClO₄ + KCl + O₂


[link]


4*KClO₃ → 3*KClO₄ + KCl


A KClO₄ levegőn állandó vegyület, viszont ha hevítik, oxigén fejlődése közben elbomlik (600 °C).


[link]

2011. okt. 22. 17:38