Aki jó a 10-es fizika második fejezetében, az segíteni?


1.) Egy gázhőmérőben levő gáz térfogata 00C-on 500cm3

Mekkora a mért hőmérséklet, ha a gáz térfogata 520cm3, és a nyomás mindkét esetben 105 Pa ?


2.) Mekkora lesz a nyomás a neongázt tartalmazó csőben, ha a kezdeti nyomás

2 103 Pa volt, és a hőmérséklet 30OC-ról –10OC-ra csökken?


3.) Egy 35l-es gázpalackban 0OC-os oxigén van, melynek tömege 0,4 kg. Mekkora az oxigén gáz nyomása?


4.) Egy levegőbuborék térfogata tengerszinten 4mm3. A tengervíz sűrűsége 1030kg/m3. A tengerszinten a levegő nyomása 105 N/m2.

Mekkora a nyomás a tengerben 15m mélységben, és mekkora a levegőbuborék térfogata ebben a mélységben, ha a hőmérséklet változatlan?


5.) Egy kétajtós hűtőgép alsó része hagyományos hűtőszekrény, a felső része pedig

Viszonylag nagy térfogatú mélyhűtő. A háziasszony a főzéshez szükséges hús kivétele miatt kinyitja a mélyhűtő ajtaját, majd becsukja. Valamit azonban elfelejtett, ezért újból kinyitja a mélyhűtőt. A második esetben sokkal nehezebb kinyitni a mélyhűtő ajtaját. Magyarázd meg a jelenséget!



1.) Levegőmennyiség térfogata 25OC-on 6cm3.

Mekkora a térfogata változatlan nyomás esetén, ha a hőmérséklet 8CO?


2.) 20l-es gázpalackban 16OC-on 106 Pa nyomású oxigén van.

Mennyi volna a gáz térfogata normál (t=OOC, p=105Pa) állapotban?


3.) Egy 0,1m3 térfogatú zárt palackban 0,8kg tömegű oxigén van 7 105 Pa nyomáson. Mennyi a gáz hőmérséklete?


4.) Egy 14m mély tó fenékről-ahol 4OC a hőmérséklet-egy 0,6cm3 térfogatú


gázbuborék emelkedik a felszínre.

Mekkora lesz a buborék térfogata, ha a felszínen a nyomás 105Pa,

a hőmérséklet pedig 27OC?


5.) Egy Suzuki Swift személygépkocsi szervizelése során ellenőrizték a

Gumitömlőkben lévő levegő nyomását. Érdekes módon kicsit kisebb nyomást

Állítottak be, mint ami az úton való biztonságos közlekedéshez szükséges.

Mi lehet ennek az oka? Magyarázd meg a jelenséget!


Bármelyik feladat elmagyarázása/megoldása nagy segítség lenne! Sajnos nem igazán értem a fizikát! Köszönöm! :)


2011. okt. 13. 17:27
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%
1. Itt azt kell tudni, hogy állandó nyomáson (és ugye ez itt meg van adva, hogy 105 Pa, bár gyanítom, hogy 10^5 Pa, mert annyi a légnyomás, de most ez lényegtelen, a lényeg az, hogy ÁLLANDÓ) a gáz térfogata egyenesen arányos az abszolút (tehát kelvinben mért) hőmérsékletével. Tehát V2/V1=T2/T1 -> T2=V2/V1*T1 amibe behelyettesítve az adatokat. (520/500)*273=1,04*273=284. És ebből már csak vissza kell számítani celsiusra: 284-273=11 celsius fok. Ugye a 273 az a celsius és a kelvin skála különbsége. Ha celsiusról váltassz át kelvinre, akkor hozzáadni kell, ha meg kelvinről celsiusra akkor meg kivonni. Ezt úgy jegyezheted meg, hogy míg celsius skálán vannak negatív fokok, addig a kelvinen nincs, mert ott az abszolút nulla fok a 0 kelvin (ami ugye 0-273=-273 celsius fok) Amúgy a pontos érték -273,15, de szerintem elég, ha egészekre kerekítve számolsz.
2011. okt. 13. 18:59
 2/22 A kérdező kommentje:
nagyon, nagyon szépen köszönöm! :D
2011. okt. 13. 19:04
 3/22 anonim ***** válasza:
100%
Szívesen. :) Remélem kapok zöld kezet ;) A másodiknál meg ugye állandó térfogaton történik a változás, ahol meg a nyomással egyenesen arányos az abszolút hőmérséklet, tehát p2/p1=T2/T1 -> p2=T2/T1*p1. Itt ugye szintén át kell váltani a hőmérsékleteket kelvinbe (magyarul hozzájuk kell adni 273-at) és akkor a T1=30°C+273=303 K, a T2 pedig -10°C+273=263 K, és ezeket kell behelyettesíteni a képletbe, tehát: p2=263/303*2103=0,87*2103=1830 Pa. Bár gyanítom, hogy a p1 az nem 2103 hanem 2*10^3 Pa igaz? Légyszi majd írd meg kommentben, mert ebben a feladatban már lényeges. Ha így van, akkor elég a 2-őt szorozni 0,87-tel és akkor az eredmény: 1,74*10^3 Pa.
2011. okt. 13. 19:15
 4/22 anonim ***** válasza:
100%

3.) Egy 35l-es gázpalackban 0OC-os oxigén van, melynek tömege 0,4 kg. Mekkora az oxigén gáz nyomása?


Itt meg az általános gáztörvény képletét kell használni ami: p*V=n*R*T és ebből a nyomást ha kifejezzük: p=n*R*T/V és ebbe kell behelyettesíteni, de itt nem csak kelvinre kell átszámolni, hanem egy kis kémia is bejön, mert ki kell számolni a 0,4 kg oxigén anyagmennyiségét az n=m/M képlettel, ahol n: anyagmennyiség (mól), m: tömeg, M: moláris tömeg, amit a periódusos-rendszerből tudsz kinézni, de van még egy buktató, hogy ugye az oxigén az két atomos molekulákban van jelen, tehát a moláris tömege nem 16, ami a periódusos rendszerben van, hanem kétszer ennyi, vagyis 32 gramm/mol (rövid o-val mértékegység jele, hosszú ó-val anyagmennyiség jele, mint ahogy a nyomás jele p, mértékegységének jele Pa). Na és ezzel kiszámolva (ja meg a kilogrammot grammra kell átváltani): n=400/32=12,5 mol jön ki. A hőmérséklet kelvinben meg egyszerű, mivel 0 celsius fokos, tehát T=0°O+273=273 K. És végül még a térfogatot is át kell váltani köbméterre: 35l=35 dm^3=0,035 m^3. És ezeket kell behelyettesíteni az átrendezett képletbe: p=12,5*8,314*273/0,035=810615 Pa vagyis normál alakban írva: 8,10615*10^5 (Ugye a normál alak lényege, hogy a szorzat első tényezője mindig 1 és 10 közé essen, és amennyit eltoltad a tizedes vesszőt, annyiadik 10 hatvánnyal kell beszorozni, ugye ha balra viszed a tizedes vesszőt, vagyis csökkented a számértékét, akkor pozitív 10 hatvánnyal, hiszen így marad a szorzat értéke állandó, ha meg egy nagyon kicsi számot írsz át normál alakba, ahol jobbra kell vinni a tizedes vesszőt, mert sok nulla van előtte pl: 0,0000876 akkor meg negatív kitevővel kell a 10 hatványt írni, tehát: 0,0000876=8,76*10^-5.)

2011. okt. 13. 19:28
 5/22 A kérdező kommentje:
Az a minimum! remélem tudod, hogy ezzel életet mentesz, mert már legalább egy hete gyakorlom a feladatokat, de valamit mindig elrontok, és holnap tz! :S el sem tudom mondani, hogy mennyire hálás vagyok neked! :)
2011. okt. 13. 19:48
 6/22 anonim ***** válasza:
100%

4.) Egy levegőbuborék térfogata tengerszinten 4mm3. A tengervíz sűrűsége 1030kg/m3. A tengerszinten a levegő nyomása 105 N/m2.

Mekkora a nyomás a tengerben 15m mélységben, és mekkora a levegőbuborék térfogata ebben a mélységben, ha a hőmérséklet változatlan?


Úr Isten! Te milyen fizika könyvből tanulsz? Nem véletlenül a mozaikosból? 10^30kg/m^3 sűrűsége a fekete lyuknak van kb. Itt nagyon elírták, mert hozzáírtak egy 0-át. Valójában a sűrűség 10^3kg/m^3. Ezzel először kiszámolom a tengervízből eredő nyomást: p=rhó*g*h-val és így kapok: 10^3*10*15=150 000 Pa, de ehhez még hozzá kell adni a felszíni légnyomást ami 100 000 Pa (a 10^5az ugye százezer, és a N/m^2=Pa) és ugye 150000+100000=250000 Pa. Állandó hőmérsékleten a nyomás viszont FORDÍTOTTAN arányos a térfogattal, tehát ahányszorosára növekszig meg a nyomás, annyiad részére csökken a térfogat, vagyis a szorzatuk az állandó, tehát: p1*V1=p2*V2 -> V2=p1/p2*V1=100000/150000*4=2/3*4=8/3=2,66666666... a végtelenségig... mm^3

2011. okt. 13. 19:52
 7/22 A kérdező kommentje:
Nekem így van a feladatban leírva, de annyira nem értek hozzá, hogy megítéljem! :)
2011. okt. 13. 19:53
 8/22 A kérdező kommentje:
De! mozaikos szuper-kiadás xD :D
2011. okt. 13. 20:00
 9/22 anonim ***** válasza:
100%

Akkor nézd: a 10^3 kg/m^3 az 1000 kg/m^3-t jelent, míg a 10^30 kg/m^3 az 1000000000000000000000000000000 kg/m^3-t jelent, vagyis 30 db nulla lenne az 1-es után. Ekkora sűrűsége a fekete lyukaknak van csak a mai tudásunk szerint. Amúgy szívesen korrepetálnálak fizikából, írj privátban, ha érdekel. Amúgy a következő feladat:


5.) Egy kétajtós hűtőgép alsó része hagyományos hűtőszekrény, a felső része pedig

Viszonylag nagy térfogatú mélyhűtő. A háziasszony a főzéshez szükséges hús kivétele miatt kinyitja a mélyhűtő ajtaját, majd becsukja. Valamit azonban elfelejtett, ezért újból kinyitja a mélyhűtőt. A második esetben sokkal nehezebb kinyitni a mélyhűtő ajtaját. Magyarázd meg a jelenséget!


Amikor először kinyitotta a mélyhűtőt, kiáramlott belőle a hideg levegő, és a helyére szobahőmérsékletű levegő került. Amikor visszacsukta, ez lehűlt a mélyhűtő hőmérsékletére, és a hőtágulás miatt a térfogata is csökkent volna, ha állandó nyomáson maradt volna, de mivel a hűtőnek a térfogata az állandó, ezért nem a térfogata csökkent a gáznak, hanem a nyomása (az abszolút hőmérséklettel arányosan ugye). De persze az a nyomáskülönbség -mivel ezek az ajtók nem zárnak tökéletesen légmentesen- idővel kiegyenlítődött volna, ezért nem volt nehéz először kinyitnia az ajtaját.

2011. okt. 13. 20:00
 10/22 anonim ***** válasza:
100%
nem értem, nem ment át a 30 db nulla szóval még eccer: 10^30 kg/m^3=1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 kg/m^3
2011. okt. 13. 20:02
1 2 3