Hogy oldjam meg ezt az egyenletet?


1-6y-y^2=5^-x+5^(x+2)


két ismeretlent kicsit soknak érzem egy egyenletben


2011. okt. 6. 15:54
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A 2 ismeretlen valóan soknak tűnik, de mégis csak 1 megoldás lesz.


Nézd meg, milyen y esetén lesz a bal oldal maximális, ill. mennyi a maximum értéke!


Hasonlóan nézd meg, milyen x-re lesz a jobb oldal minimális, és ott mennyi a minimum értéke!


Meglepő módon az fog kijönni, hogy a bal oldal lehetséges legnagyobb értéke épp egyenlő a jobb oldal lehetséges legkisebb értékével, azaz csak egyetlen esetben lehetnek egyenlőek...

2011. okt. 6. 16:00
 2/10 A kérdező kommentje:

bal oldalon 1-6y-y^2<=1 a maximális, azt hiszem eddig jó.

Másik oldalt hogy lesz? -2>=-5^x-5^(x+2)?

2011. okt. 6. 16:14
 3/10 BKRS ***** válasza:
100%

Nem art ha eloszor kicsit atalakitod:

10-(3+y)^2 = 25*5^x + 1/(5^x)

A bal oldal nyilvan nem lehet nagyobb 10-nel.

A jobb oldal nyilvan 10 ha x=-1.


Lehet-e kisebb? Ha nem, akkor majdnem kesz vagy.

2011. okt. 6. 16:14
 4/10 A kérdező kommentje:
kezdek megkavarodni, hogy kerül oda 10?
2011. okt. 6. 16:19
 5/10 BKRS ***** válasza:
100%

10-(3+y)^2 = 10 - 9 - 6y - y^2 = 1-6y-y^2

Ez a bal oldal.


Amikor masodfoku egyenletet oldasz meg, hogy jon ki a megoldo keplet?

x^2 + bx +c = (x-b/2)^2 +c -(b/2)^2

Ha a c-(b/2)^2 negativ, akkor szorzatta lehet irni, es megkapod a megoldast.

Ez az utolso lepes nekunk nem kell, csak a negyzet elkulonitese a bal oldalbol. A negyzet tartalmazza az osszes ismeretlent, nem lehet 0-nal kisebb, ezert jol hasznalhato szelsoertek szamitasra.

2011. okt. 6. 16:30
 6/10 BKRS ***** válasza:
100%

"bal oldalon 1-6y-y^2<=1 a maximális,"

Ez nyilvan nem igaz, pl amikor y=-3

1-6y-y^2 = 1+18-9=10.

2011. okt. 6. 16:31
 7/10 A kérdező kommentje:

hmm,arra valahogy rájöttem hogy hoztad oda a 10-et :) mivel (3+y)*(3+y)= 9 + 6y + y^2 és hogy egálba legyen ezért az 1hez hozzáadtál 9et és úgy lett 10-(3+y)^2.


Viszont, továbbmentem és megint elakadtam

10=25*5^x+1/5^x \ 5^x = a

10=25a+1/a \ *a

10a=25a^2+1

0=25a^2-10a+1


Viét formulába behelyettesítettem,

(10+-sqrt(10^2-4*25*1))/2*25

gyök alatt 0 van, tehát 10/50 = tehát 0,2 jött ki nekem X-re, hol hibáztam?

2011. okt. 6. 16:42
 8/10 A kérdező kommentje:
bocsánat , a -ra
2011. okt. 6. 16:42
 9/10 A kérdező kommentje:

megvan, mégsem rontottam el :)

0,2=a

tehát

0,2=5^x

0,2=5^-1

tehát x=-1

kijött! :)

2011. okt. 6. 16:44
 10/10 BKRS ***** válasza:
100%
Nagyon jo, ugyes vagy, kar, hogy a kerdezonek nem lehet zold mancsot adni.
2011. okt. 6. 17:44