Kémia, szénhidrogénről van szó,100cm'3 standard körülmények közt 0,29g, hogy jön ki a moláris tömeg?


14,29 m/m százalékos a H, 86,71 m/m a C.

Tehát ha tudnám hogy hogyan jön itt ki a moláris tömeg( elvileg 56.1g/mol).


Köszönöm!:)


2011. okt. 2. 19:19
 1/10 A kérdező kommentje:
Huh nem fejeztem be a mondatot :), tehát ha leírná valaki hogy hogyan jön ki itt a moláris tömeg, akkor onnantól kezdve menne a feladat:)
2011. okt. 2. 19:22
 2/10 A kérdező kommentje:
Nektek se megy?:S
2011. okt. 2. 20:09
 3/10 anonim ***** válasza:
Írd ide, hogy mi jött ki neked. Mert lehet, hogy valahol elírás van benne.
2011. okt. 2. 20:33
 4/10 A kérdező kommentje:
szóval ezt a megoldókulcs írja, hogy 56,1 g/mol jön ki , de nem írja, hogy hogyan számolta.
2011. okt. 2. 20:49
 5/10 Tom Benko ***** válasza:
Avogadro-törvényből kijön, hány mól, ezzel osztva a tömeget a moláris tömeg.
2011. okt. 2. 20:58
 6/10 anonim ***** válasza:

Nekem ez jött ki:


Ha eloszuk a tömegszázalékokat a hozzájuk tartozó relatív atomtömeggel, akkor megkapjuk hogy milyen az atomarány:


A(H) = 1,0078

A(C) = 12,011


14,29/1,0078 = 14,1794


86,71/12,0111 = 7,21916



Ez azt jelenti, hogy 7,21916 darab szénatomra esik 14,1794 darab hidrogén atom, vagyis 1 darab szénatomra jut:


14,1794/7,21916 = 1,96 darab hidrogén atom.


Ennek az alapján az összképlet: CH₂, mivelhogy ilyen nincs, akkor valószínű, hogy ennek az egész számú többszöröse lesz a megoldás, tehát:


CH₂, C₂H₄, C₃H₆, C₄H₈, C₅H₁₀


[link]


Idézek belőle:


A standard állapotú gázok egységnyi anyagmennyisége (1 mól), 25,0 Celsius-fokon (298,15 kelvin), normál légköri nyomáson (101325 Pa) 0,0245 m³ térfogatúak. Ez tehát magában foglalja a moláris térfogat meghatározását is: az ideális gáz moláris térfogata 101 325 Pa nyomáson és 25 °C hőmérsékleten 0,0245 m3/mol.


1 mól ...... 24,5 dm³

x mól ...... 0,1 dm³


x = 1*0,1/24,5 = 0,0040816 mól


0,0040816 mól ...... 0,29 g

1 mól ...... x g


x = 1*0,29/0,0040816 = 71,05 g/mól


Ennek melyik felel meg?


M(CH₂) = 12,0111 + 2*1,0078 = 14,0267 g/mol


71,05/14,0267 ≈ 5, vagyis a C₅H₁₀ lenne a megoldás, ha nem vesszük figyelembe az eredmény pontatlanságát (71,05/14,0267 = 5,065).


Máskülönben: 56,1/14,0267 = 3,9995 ≈ 4, vagyis a C₄H₈ lenne a megoldás.


Nem tudom, hol van a hiba.

2011. okt. 2. 21:03
 7/10 A kérdező kommentje:

21.03 köszi a választ, a megoldókulcs is a c4h8 at írja, majd holnap este felé megírom hogy hogy volt, suliban megtudom :)

örülök hogy vannak ilyen segítőkész emberek :)

/kémia tanár vagy??/

2011. okt. 2. 22:24
 8/10 anonim ***** válasza:
Nem, nem vagyok kémia tanár, de nem sokat tévedtél.
2011. okt. 2. 22:44
 9/10 bongolo ***** válasza:

Csak nagyjából jön ki.


Ahogy rudolf.th írta, a hidrogén/szén arány 1,96 amit kerekítve 2-nek vehetünk.


Ez elég nagy kerekítési hiba ahhoz képest, hogy a tömegszázalékokat 2 tizedes pontossággal adták meg... Ha viszont komolyan akarjuk venni az 1,96-ot, olyasmi jönne ki, hogy C25H49, vagy még pontosabban számolva C27H55, mindkettő nagyon valószínűtlen. Tehát marad a CnH2n.


A sűrűség kiszámítva a megadott adatok alapján 2,9 kg/m³. Ez gáz halmazállapotot valószínűsít (folyadékhoz túl kevés lenne).


Ilyen sűrűség adatokat tudhatunk ha utánanézünk:

C2H4 Etilén, 1,178 kg/m³

C3H6 Propilén, 1,91 kg/m³

C4H8 1-Butén, 2,37 kg/m³ vagy 2-Butén 2,57 kg/m³

C5H10 ciklopentán, stb. már folyadék


A legvalószínűbb a C4H8, bár ott is jó nagy a sűrűség mérési hibája.


Szóval nagy hibával C4H8, aminek a moláris tömege 56,1 g/mol


(Én se vagyok kémiatanár)

2011. okt. 3. 00:09
 10/10 bongolo ***** válasza:
(Ja, fentebb a C27H55 amit írtam az valami elírás, C27H53 vagy C28H55 lehetett talán, de már nincs meg a file, amiben számolgattam...)
2011. okt. 3. 00:13