Ezt hogyan oldjam meg egy kenyér árát 25 százalékkal felemelték így lett 354ft menyibe került eredetileg?

2011. okt. 2. 15:25
 1/4 anonim ***** válasza:

Kenyér emelés előtti ára: x másképp mondva 100%

25%-os emelés utáni ára: 1,25*x másképp mondva 125% Ez a 125% egyenlő 354 Ft-tal. Innen számold ki, hogy mennyi 1%, majd szorozd fel 100%-ra. Így megkapod az eredeti árat.

2011. okt. 2. 15:31
 2/4 anonim ***** válasza:

Eredeti ár jelölése: x


Az x százalékban kifejezve: 100% (25% emelés)

354 Ft százalékban kifejezve: 100%+25%


Egyenes arányosság:

x/354=100/125

35400/125=x

x=283,2 Ft

2011. okt. 2. 16:05
 3/4 A kérdező kommentje:
És ezt hogyan Egy 220 Ft-os csokoládé árát 429 Ft-ra változtatták. Hány százalékos volt az áremelés?
2011. okt. 2. 16:22
 4/4 anonim ***** válasza:

Basszus... logika:


220 Ft volt a csoki ára, ez volt a kiindulás, ez a 100%

429 Ft lett a csoki ára, ez lett a végeredmény, ez az X.


Egyenesarányosság:

x/100=1,95

x=195


Azaz 95%-al emelték az árát.

2011. okt. 2. 17:02