Hány százalékos volt a munkások számának a növekedése, ha az egy főre eső termelés kétszer akkora százalékkal nőtt, mint a munkások száma?

Egy üzem egy év alatt 18,72%-kal növelte termelését. Ez a növekedés két forrásból származott. Egyrészt növekedett a munkások száma, másrészt növekedett az egy főre eső termelés is.
2011. jan. 17. 18:13
 1/2 vurugya béla ***** válasza:

Figyi, sok ismeretlennel fogok dolgozni, de minden ki fog esni. Használom tovább, hogy ha valamit p%-kal növelek, azt (1+p/100)-zal kell szorozni.


M = a munkások eredeti száma (fő)

T = az egy főre eső termelés (Ft, de lehetne akár $ is...)

x = ennyi százalékkal nőtt a munkások száma (ezt kérdezi a feladat).

Ekkor az egy főre eső termelés 2x %-kal nőtt.

Az összes termelést úgy kaphatom, hogy a munkások számát megszorzom az egy főre eső termeléssel.


Akkor az eredeti összes termelés = M*T


A megnőtt munkáslétszám: M*(1+x/100)

A megnőtt egy főre eső termelés: T*(1+2x/100)


Ezek szorzata a megnőtt összes termelés, ami az eredeti össztermelés 18,72%-os növekedésével egyenlő, tehát az egyenlet:


M*(1+x/100)*T*(1+2x/100)=M*T*1,1872


Ha ezt leosztod a nyilván nem nulla M-mel és T-vel, egy másodfokú egyenletet kapsz x-re:


(1+x/100)*(1+2x/100)=1,1872


Ezt kell megoldani. Zárójelbontás után célszerű 10000-rel beszorozni, rendezni, majd jöhet a megoldóképlet.

Az egyik megoldás nem lesz jó, a másik 6 lesz, azaz 6%-kal nőtt a munkáslétszám.

vrrrrr

2011. jan. 18. 00:01
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2011. jan. 18. 15:08