Fizika hf? Sürgős! Nem a megoldás kellene.


Van egy kamion, ami 108 km/h-val halad. 100m-rel előtte egy autó kitolat. Ugye fáradt a kamionosunk, ezért csak 1 s múlva kezd el fékezni, 8 m/s2- tel lassul. Meg tud-e állni az autó előtt?

Addig eljutottam, hogy a v0=108km/h az 30 m/s, szóval s=70 méter maradt neki, hogy megálljon. a=-8m/s2 Azt nem tudom, hogy akkor most mit kell kiszámolni? A v-t vagy a t -t vagy mit? Segítsetek kérlek.


2011. okt. 1. 13:36
 1/6 anonim ***** válasza:

v ugye adva van. a is adva van. Az s-et kell kiszámolni, és utána megnézni, hogy 70 méternél több vagy kevesebb jött ki.


(Ha több, és a kamion nem tud megállni, akkor sem fog belemenni az autóba, inkább félrerántja a kormányt, és elgázol egy kerékpárost.)

2011. okt. 1. 14:16
 2/6 anonim ***** válasza:

s = ?

Függ az „a“-tól és a „t“-től. Ismered a képletet? Ugyanolyan mint a szabadesés esetében. Ebből kiszámold a „t“-t.


Ha ez megvan, akkor veszed a képletet, amelyik szerint kiszámolod mekkora gyorsaságra lehet szert tenni „t“ idő alatt egyenletes „a“ gyorsulás mellett.


Ha ez kevés, szólj.

2011. okt. 1. 16:28
 3/6 A kérdező kommentje:
köszönöm mindkét választ. Még egy kérdésem lenne: ezekből az adatokból hogyan számolom ki a t-t?
2011. okt. 2. 13:30
 4/6 anonim ***** válasza:

Akkor vegyük az első képletet:


v = v₀ – a*t


a „v“-nek nullának kell lennie, amikor megáll, vagyis:


0 = 30 – 8*t


t = 30/8 = 3,75 s


Ebben az esetben a „t“ azt az időt adja meg, ami az adott fékezésnél (fékezési lassulásnál) ahhoz kell, hogy a kamion teljesen lefékeződjön, vagyis megálljon.


A második lépésben kiszámoljuk azt, hogy ennyi idő alatt mennyit fog megtenni a kamion, ez több, vagy kevesebb lesz-e a 70 méternél:


s = v₀*t – a/2*t²


s = 30*3,75 – 8/2*3,75² = 112,5 – 56,25 = 56,25 m


Ennek kell kijönni?


Az előző válaszban véletlenül fordított sorrendben írtam a dolgokat.

2011. okt. 2. 14:47
 5/6 A kérdező kommentje:

köszönöm :)

Az nem volt meg, hogy v=0 ... De így már kijött, nekem is annyi lett a végeredmény:)

2011. okt. 2. 21:48
 6/6 A kérdező kommentje:
jó lett, megkaptam érte a pluszpontot, köszönöm mégegyszer a segítséget:)
2011. okt. 3. 21:27