SÜRGŐS! Ezeket a 10-dikes matekfeladatokat hogy oldjam meg?


1. Van egy kék és egy piros kocka. A piros kocka egyik lapjának a területe 25%-kal kisebb, mint a kék kockáé. A piros kocka térfogata hány százalékkal kisebb a kékénél?


2.Egy 2 cm sugarú kör területe mennyivel (hányszor) lesz nagyobb, ha a sugarat megháromszorozzuk?


ha valaki megcsinálná a feladatokat rendkívül hálás lennék... ez alapján tudnám csinálni a többi feladatot. Azokat nem is írom le, mert tényleg elég ha ezt a kettőt megoldja valaki / megoldják valakik. Ezer hálám!!!


2011. szept. 23. 21:02
 1/7 anonim ***** válasza:

Jelöld a-val az oldalt.

Számold ki a lap területét, aztán a térfogatot.

(Nyilván nem kapsz egy számot, csak valahány "a"-t.)

Utána a másik kocka térfogatát is számol ki,

ott is kapsz valahány "a"-t és össze tudod hasonlítani a kettőt. :)

2011. szept. 23. 21:15
 2/7 A kérdező kommentje:
hát ebből nem sikerült :S a2... :D
2011. szept. 23. 21:18
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Kék kocka:

T = a*a = a^2

V = a*a*a = a^3


Piros kocka

Területe 25%-al kisebb, mint a kéknek, tehát 0,75*a^2

Ebből egy éle: √0,75 * a

V = (√0,75 * a)^3

V = (√0,75)^3 * a^3


(√0,75)^3 = 0,65 (kerekítve)

Tehát 65%-a, vagyis 35%-al kisebb.


-----


A kettest ugyanígy próbáld meg.

Az egyszerűbb!

2011. szept. 23. 21:23
 4/7 anonim ***** válasza:
Először kiszámold a 2 cm sugarú kör területét az A = π*r² képlet alapján. Utána a 2 cm-t kiszorzod ugye hárommal, kapsz egy számot, aztán ezzel az új értékkel megint kiszámolod a kör területét. Azt, hogy az így kapott kör területe hányszor nagyobb úgy kapod meg, ha kiosztod a 2 cm-es sugarú kör területével.
2011. szept. 23. 23:19
 5/7 bongolo ***** válasza:
66%

Ebből a két feladatból az az érzésem, hogy arra megy ki mindegyik, hogy ha van két hasonló síkidom vagy test, akkor mi az összefüggés az oldalai (illetve kerülete), a felülete és test esetén a térfogata között.


Nagyon egyszerű: ha az élei hosszának az aránya x, akkor a felületek aránya x², a térfogaté pedig x³.


Tehát az 1. feladat: Minden kocka hasonló egymáshoz, tehát használhatjuk a fenti szabályt.


Egyik területe T, a másiké 25%-kal kisebb. Az azt jelenti, hogy 0,75T

Területek aránya 0,75T/T = 0,75 = 3/4

Akkor az élek aránya ennek negyzetgyöke: √3/2

A térfogatok aránya pedig az élek arányának a köbe: (√3/2)³ = 3√3/8 = 0,6495


2. Minden kör is hasonló egymáshoz. Sugarak aránya 3, akkor a terület aránya 3²=9.

2011. szept. 24. 00:14
 6/7 A kérdező kommentje:
köszi köszi. :) akkor ha 3szorosára növeljük, 3szor akkora lesz? mentek a zöldek.
2011. szept. 24. 09:03
 7/7 anonim ***** válasza:
Nézd meg már figyelmesen, hogy mit írt ki "bongolo". Mennyi a 3²? Azonkívül szépen számold végig a dolgokat az szerint, ahogy leírtam. Hogyan akarod gyakorlás nélkül megérteni? Most az a fontos, hogy valahogy meglegyen a házifeladatod, vagy meg is szeretnéd érteni?
2011. szept. 24. 10:11