köszi2011. szept. 11. 14:14
1/6 A kérdező kommentje:
ja bocsi a legnagyobb közös osztó kell xd
2011. szept. 11. 14:24
2/6 anonim válasza:
Prímtényezős felbontással tudod megcsinálni.
4/6 anonim válasza:
Először mindkét számot primtényezős felbontással felírod;
144|2
72|2
36|2
18|2
9|3
3|3
1
ez így 2^4*3^2 (ez a ^négyzet jel akar lenni)
következőt is
180|2
90|2
45|5
9|3
3|3
1
ez pedig 2^2*5*3^2
Ezután a legnagyobb közös osztó szabálya jön vagyis a közös primeket azok közül is a legkisebb előforduló hatványon összeszorozzuk. Jelen esetben 2^2*3^2=4*9=36
Azért, mert kettő és három különböző hatványai fordultak csak elő mindkét szám primtényezős alakjában, és ezek közül a legkisebbek azok voltak.
5/6 anonim válasza:
144=2^4 * 3^2
180=2^2 * 3^2 *5
tehát prímtényezőkre folbontod.. innen látható, hogy a legnagyobb közös osztó: 2^2 * 3^2 =4*9=36
6/6 A kérdező kommentje:
köszi
2011. szept. 11. 14:37