Mi az x az x-ediken deriváltja?

Ezt a fv-t kellene lederiválnom de nem tudom h mi is a jó megoldás :S
2011. szept. 10. 21:44
 1/7 anonim ***** válasza:
8%
X szorozva X az (X-1)-ediken.
2011. szept. 10. 21:52
 2/7 A kérdező kommentje:

az nem túl egyszerű megoldás?

azt hittem sokkal bonyolultabb...

2011. szept. 10. 22:07
 3/7 anonim ***** válasza:
64%
2011. szept. 10. 22:12
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
(x^x)(lnx+1)
2011. szept. 10. 22:49
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen kérdésekre itt kapsz legtöbbször helyes választ:

[link]

Valami miatt nekem mostanában a lépésenkénti megoldást nem hozza, pedig az nagyon hasznos tanuláshoz.

2011. szept. 11. 00:00
 6/7 bongolo ***** válasza:
100%

22:49 jó választ adott, de trükközni kell, hogy kijöjjön:


f(x) = x^x

Ha x<0, komplex függvényről lenne szó, azt hagyjuk.

Ha x>0, akkor vehetjük mindkét oldal logaritmusát:


ln f(x) = x·ln x


Deriváljuk mindkét oldalt:

ln f(x) deriváltja a belső függvény szabályával:

1/f(x) · f(x)'

A jobb oldal meg a szorzat deriválás szabályával:

ln x + x·1/x


Vagyis:

f(x)'/f(x) = 1+ln x

szorozzunk át f(x)=x^x-nel:


f(x)' = x^x·(1+ln x)

2011. szept. 11. 00:42
 7/7 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat
2011. szept. 20. 19:43