1., Egy számtani sorozat harmadik tagja 13, hetedig tagja 25.

a, Mennyi a sorozat első eleme és különbsége?

b, Mennyi a sorozat első negyven elemének az összege?


2., Egy számtani sorozat első és negyedik tagjának összege 38, a hetedik és a harmadik tag különbsége 16.

a, Mennyi a 40. és a 17. tag különbsége?

b, Mennyi a sorozat 23. tagja?

c, Mennyi a sorozat első 60 tagjának az összege?


Köszönöm!


2011. szept. 10. 10:40
 1/5 anonim ***** válasza:

fogod az alap azonosságot, abból kijön, hogy 13=a1+2d; 25=a1+6d

kivonod a második egyenletből az elsőt: 12=4d, ebből 3=d

Most h már tudod a d-t, visszahelyettesítesz valamelyik egyenletbe, és kijön a1=7

kiszámolod a 40. elemet a40=a1+(n-1)d, azaz 124

most már ki lehet számolni Sn=(a1+an)n/2, azaz 2620, ha jól számoltam...

2011. szept. 10. 11:54
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi:)
2011. szept. 10. 12:02
 3/5 anonim ***** válasza:

2.

a1+a4=38

a7-a3=16

először az első egyenletből kifejezed a4-et az alapazonossággal a4=a1+3d, most ezt behelyettesíted az első egyenletbe: a1+(a1+3d)=38, azaz 2a1+3d=38, ebből d=(38-2a1)/3

most a második egyenletben a tagokat a1-ből kiindulva kifejezem:

a7=a1+6d

a3=a1+2d

ebből (a1+6d)-(a1+2d)=16, felbontom a zárójeleket és összevonom, amit lehet: a1+6d-a1-2d=16, azaz 4d=16, d=4

most szépen visszahelyettesítgetsz, így ki tudod számolni, hogy a1=13

innen 40. tag=169, 17.tag=77, különbségük 92

23. tag=101

S60=7860

2011. szept. 10. 12:19
 4/5 A kérdező kommentje:
Utolsó! Hová helyettesítek be, hogy a1-re 13 jön ki? :)
2011. szept. 11. 16:29
 5/5 anonim ***** válasza:
mondjuk az 1. egyenletedbe, ott már csak a1 az ismeretlen, hiszen a4-et a1 és d segítségével is le lehet írni :-)
2011. szept. 11. 19:35