Számtani sorozatok? SOS! :-)


A feladatok így hangzanak:

1. Egy számtani sorozat első tagja 1, differenciája 2/3. Hányadik tagja a sorozatnak a 2012?

2. Egy számtani sorozat negyvenedik tagja 25-tel kevesebb, mnt a tizenötödik tag. Mennyi a sorozat differenciája?

(Megköszönném a segítséget. Nem csak a végeredmény érdekelne, hanem a legfőképp a megoldás menete, logikája.)


2011. szept. 8. 14:42
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

an=a1+(n-1)*d

2012=1+(n-1)*2/3

6033=2n-2

n=3017.5


hacsak nem számoltam el, akkor a 2012 nem tagja a sorozatnak


a15=a4+10d

a4+25=a15

egyenletrendszert megoldva:

25=10d

d=2.5

2011. szept. 8. 15:14
 2/14 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítségedet! Minden jót! :-)
2011. szept. 8. 15:20
 3/14 anonim ***** válasza:

Az elsőt elszámoltad, de az eredmény így sem egész, tehát nem eleme.

A másodikban negyvenedik elem szerepel nem negyedik!!

2011. szept. 8. 15:23
 4/14 A kérdező kommentje:

Az első feladatot megcsináltam, és valóban elszámoltad. Nekem ez jött ki:

2012=1+(n-1)*2/3 /*3

6036 = 2(n-1)+1

6036= 2n-2+1 /-1

6036= 2n-2 /+2

6036 = 2n /:2

n=3018


EZ ÍGY HELYES?

2011. szept. 8. 15:32
 5/14 anonim ***** válasza:
Nem ! A második sorban az 1-et nem szoroztad meg hárommal!!
2011. szept. 8. 15:48
 6/14 anonim ***** válasza:
A harmadik sorban a bal oldalból nem vontad ki, amit "mindkét oldalból kivonok"....
2011. szept. 8. 15:51
 7/14 A kérdező kommentje:
Na most már csak annyit ,,mondjatok meg", hogy 1007 a VÉGEREDMÉNY? :))
2011. szept. 8. 16:05
 8/14 anonim ***** válasza:
NEM !! Annyi amennyit az első írt!
2011. szept. 8. 16:39
 9/14 anonim ***** válasza:

Ne dobd be a törölközőt!

Itt van mindkettőnek a megoldása:

[link]

Menni fog ez Neked is!

2011. szept. 8. 17:16
 10/14 anonim ***** válasza:

első vagyok:

tényleg negyvenedik van és nem negyedik. bocsi.


a15=a40-25d

a40+25=a15

egyenletrendszert megoldva:

25=-25d

d=-1

2011. szept. 8. 17:19
1 2