Valaki segítene megoldani ezt a matematika feladatot? (Számtani sorozatok témakör. )


Egy konvex sokszög belső szögeinek mérőszámai egy számtani sorozat egymást követő tagjai. Hány oldalú a sokszög, ha a legnagyobb szöge 177,5°-os, a legkisebb szöge pedig 122°30'? Mekkora a sokszög többi szöge?


Eljutottam addig, hogy a legkisebb szögét átírtam fokba (tehát 122°30' = 122,5°), és felírtam az n oldalú sokszög belső szögeinek összegére vonatkozó képletet ( (n-2)x180° ), de innentől se kép se hang... Fogalmam sincs, hogy kéne folytatnom, hiába próbálkozom. Valaki segítsen!


2011. szept. 22. 19:24
 1/4 Tom Benko ***** válasza:
Sorozatösszeg! Ebből lesz egyenlet, abból meg az oldalak száma.
2011. szept. 22. 19:38
 2/4 A kérdező kommentje:
Az addig rendben van, de akárhogy gondolkozom, nem tudom kitalálni, hogy lesz ebből a képletből egyenlet.
2011. szept. 22. 19:43
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Sn = (2*a1 + (n-1) * d) * n / 2

(n - 2) * 180 = (2*122,5 + (n-1) * d) * n / 2


an = a1 + (n-1)*d

177,5 = 122,5 + (n-1) * d

Ebből kifejezed a d-t, majd behelyettesíted a fenti egyenletbe és máris van egy egyismeretlenes egyenleted. :)

Kiszámolod n-et, utána már kész. :)

Remélem, nem rontottam el sehol.

2011. szept. 22. 20:38
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!:)
2011. szept. 22. 21:20