Játszadozás (egyenlet) szögfüggvénnyel. Hogy oldjuk meg ezt a feladatot? (képpel)


[link]


Erről lenne szó, 2 megoldása van elvileg.


2011. szept. 2. 16:08
 1/4 anonim ***** válasza:

cos 2π szerint periodikus:


cos(x-π/2)=cos(7x+π)

x-π/2=7x+π+2πk (k fut az egész számok halmazán)

-3π/2=6x+2πk

-3π/12=x+2πk

x = -π/4 +2kπ (2kπ-t oda teszed, ahova akarod a k-ra tett kikötés miatt)

2011. szept. 2. 16:59
 2/4 anonim ***** válasza:

Az első válaszoló jól kezdett a megoldáshoz, de egyenletrendezés közben a 2k(pi)-vel is el kell végezni a műveletet!! (Osztás 6-tal)

Van másik megoldás is!

Tömören, néhány példa adattal megnézhető itt is:

[link]

A szögek radiánban vannak. Egy jobb számológéppel, vagy számológép programmal célszerű néhány adatot ellenőrizni.

Tudom, így is nehéz, kérdezz bátran!

2011. szept. 2. 20:41
 3/4 bongolo ***** válasza:

Nem jó az első válasz! Egyrészt ez csak az egyik megoldás, másrészt ahhoz is a végénél roosz a levezetés.


cos(x-π/2)=cos(7x+π)


Az egyik lehetőség tényleg az, hogy

x-π/2=7x+π + 2k·π

-3π/2=6x+2k·π

Viszont itt, amikor osztunk 6-tal, a 2k·π-t is osztani kell 6-tal!

-π/4=x+k·π/3

x = -π/4 -k·π/3 (mivel k pozitív és negatív egész meg 0 is lehet, lehetne +k·π/3-at is írni)


A másik megoldás pedig:

cos(α)=cos(β) nem csak úgy lehet igaz, hogy α=β (plusz 2k·π), hanem úgy is, hogy α=-β (plusz 2k·π)

Vagyis ez is megoldás:

-(x-π/2)=7x+π + 2k·π

π/2-x=7x+π + 2k·π

2k·π-π/2=8x (mivel a k negatív és pozitív meg 0 is lehet...)

x = k·π/4-π/16


Ha valami nem érthető, szólj.

2011. szept. 2. 20:46
 4/4 bongolo ***** válasza:
No, lemaradtam 5 perccel :-)
2011. szept. 2. 20:49