Ennyi elég a bizonyításhoz?


meg vannak adva A B és C pontok koordinátái, és be kell bizonyítani h kollineárisak. Ha d1=AB és d2=BC és kijött d1=d2 akkor ez elég a feladat bizonyításához?


(d1,d2 az egyenesek egyenletei)


Köszi a válaszokat előre is!


2011. aug. 27. 18:23
 1/5 anonim ***** válasza:
igen, hiszen ha a két egyenes egyenletére kijön az azonosság, vagyis d1 és d2 ugyanazt az egyenletet jelenti, akkor A,B,C pontok egy egyenesre esnek, azaz kollineárisak.
2011. aug. 28. 00:22
 2/5 A kérdező kommentje:
köszönöm
2011. aug. 28. 09:09
 3/5 bongolo ***** válasza:

Így van, ez jó bizonyítás.


Lehet egyébként kicsit egyszerűbben is bizonyítani:


1) Skalárszorzatos módszer:

Azt könnyű megállapítani, hogy két vektor merőleges-e egymásra: Skaláris szorzatuk nulla, ha merőlegesek. Skaláris szorzatot pedig nagyon könnyű számolni.


Ha A,B és C egy egyenesen vannak (tehát kolineárisak), akkor az AB és BC vektorok párhuzamosak. Egy vektorból nagyon könnyen tudunk rá merőleges vektort csinálni (irányvektor - normálvektor páros). Tehát az AB vektort be kell szorozni BC normálvektorával, és ha 0 a szorzat, akkor a három pont kolineáris.


Maga a számolás sokkal könnyebb és gyorsabb, mint a fenti magyarázat.

Pl. legyen a három pont A(1;1) B(3;2) C(9;5)

AB=(2;1)

BC=(6;3) normálvektora N=(3;-6)

AB·N = 2·3+1·(-6) = 0, tehát egy egyenesen vannak.


2) Meredekség módszer:

Ez még a skalárszorzatnál is egyszerűbb, viszont kicsit trükkös, ha a két vektor bármelyike függőleges (viszont ilyenkor egyenes egyenletet sem lehet felírni).

Az AB és BC vektorok meredeksége azonos, ha egy egyenesbe esnek. Mivel egy pontjuk közös, ezért fordítva is igaz: ha azonos a meredekség, akkor egy egyenesben vannak.

Pl. az előző pontokkal:

AB=(2;1) m₁=2/1=2

BC=(6;3) m₂=6/3=2

egyformák.

2011. aug. 28. 18:07
 4/5 bongolo ***** válasza:
Bocs, amit a zárójelben írtam (hogy nem lehet egyenes egyenletét felírni függőlegesnél) az hülyeség, természetesen a függőleges egyenesnek is van egyenlete. Függvényként nem lehet felírni, de az most nem számít...
2011. aug. 28. 20:29
 5/5 A kérdező kommentje:
vektorokból nulla vagyok, épp ezért akartam kikerülni őket. Lassan de biztosan. és köszi a válaszokat.
2011. aug. 29. 20:32