Egy kémiai egyenletben honnan tudom, hogy a jobb oldalon mi fog keletkezni? Meg kell tanulni és ennyi, vagy van-e rá valamilyen szabályrendszer? Mit kell figyelni?


pl : Na2S2O3+ 2HCI = 2NaCI + SO2 + S + H2O

itt pl honnan tudom hogy mik keletkeznek a jobb oldalon? vagy mindent be kell magolni? magukra az anyagokra vagyok kivancsi nem a mennyisegekre


pl : vagy itt vn ez is CaCO3 + 2HCI = CaCI2 + H2O + CO2


és itt?


2010. aug. 7. 15:07
 1/5 anonim ***** válasza:
Általában tökéletes égés a feladat, akkor H2O és CO2 keletkezik... Ahogy látod, mind a két egyenletben van H2O... Legjobb, ha ezt csinálod az elején ez majd hogy nem teljesen biztos, hogy lesz.... akkor ezekről már le is van a gond... Utána pedig nekiállsz keresgélni és összerakni olyan dolgokat amik lehetőleg nincsenek az egyenlet bal oldalán... Általában olyat kell keresni, amit már tanultatok.
2010. aug. 7. 15:32
 2/5 anonim ***** válasza:

Aki kapisgálja mi fán is terem ez az egész, az ki tudja következtetni az anyag tulajdonságaiból és a körülményekből.


Pl. a CaCO3 egy só.

Erős bázis gyenge savval képzett sója.

A sósav erős sav, ezért a gyengébbet a sójából felszabadítja.

CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + H2CO3


Azonban a keletkező szénsav nemcsak hogy nagyon gyenge sav, hanem nagyon bomlékony is.

A szénsav ezért elbomlik CO2-ra és vízre.

H2CO3 = CO2 + H2O


A folyamatok így összegezhetők:

CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + CO2 + H2O


Ugyanez a helyzet a Na-tioszulfát esetében is.

Ott a bomlékony tiokénsav szabadul fel.

Mely hamar oxidálódik. A kén benn legegyszerűbben SO2-dá tud oxidálódni, miközben a másik kén redukálódik. A visszamaradt H és O pedig vízként jelenik meg.

2010. aug. 8. 23:04
 3/5 A kérdező kommentje:

Értem én. De általánosságban értem a kérdést. Kerestem egy amatőr példát. Csak a lényeget nem sikerül megértenem, hogy miért ...


H2O + CI2 = 4HCI + O2


kifejteseem ... h+ o2- cl- klor molekulakent fordul elo ezert 2x + - vonzas alapjan a hidrogennal kapcsol ossze ... marad az oxigen ... ami negativ ... tehat azzal nem vonzza magat klor ... a klor molekula ket vegyertekelektronja pedig a ket hidrogent magahoz vonnza ... mennyisegileg utana rendezem ...


ehelyett a tankonyvi megoldas CI2 + H2O = HCI+ HOCI


na akkor most kerdem hogy miert ez a megoldas es miert nem a masik ... mit rontok el a sajat rendezesemben ... milyen alap szabalyra v mire nem figyelek ...


please help

2010. aug. 9. 10:33
 4/5 anonim ***** válasza:

nincs teljes ellentmondás aközött amit te felírtál és a tankönyvi egyenlet között.


A klór a vízzel reakcióba lép:

H2O + Cl2 = HCl + HOCl


(a molekulák szerkezete ha érdekel: H-Cl ill H-O-Cl)


A keletkező hipoklórossav szintén bomlékony...

HOCl = HCl + 'O'

ill. a naszcensz (atomos) oxigén rekombinálódása:

2 'O' = O2


A bruttó folyamat tehát: 2HOCl -> 2HCl + O2


Ezt behelyettesítve a fenti egyenletbe:


2H2O + Cl2 = 4HCl +O2


ez az egyenlet a lejátszódó folyamatok bruttó egyenlete



Tehát az hogy mi keletkezik, függ a reagáló anyagok tulajdonságaitól, a reakció körülményeitől (pl pH, hőmérséklet, nyomás stb.), mennyire reakcióképesek egymással stb stb...



Erre nem lehet egy egyszerű szabályt felállítani.

Persze léteznek olyan megállapítások, melyek nagy általánosságban használhatók.


pl. szén és hidrogén tartalmú vegyületek tökéletes égése során CO2 és víz keletkezik.

Ez viszonylag "állandó" megállapítás.


De pl a NH3 égése során nem egyértelmű mindig mi is keletkezik. Keletkezhet pl NO, NO2

sőt a NO2 alacsony hőmérsékletre hűtve dimerizálódik, N2O4 keletkezik


Vas savban történő oldásakor Fe(II) sók képződnek. Azonban oxidálószer hatására megjelenik a Fe(III) só. Viszont a vas égetésekor nem keletkezhet FeO, mégha keletkezne is azonnal továbboxidálódva.


Szóval rengeteg ilyen-olyan szabályszerűség van....

2010. aug. 9. 17:17
 5/5 anonim ***** válasza:

előző vagyok.

Most jövök csak rá, hogy te úgy értelmezed a reakciókat, hogy az egyik kiszorítja a másikat és bekerül a helyére. A maradék meg megjelenik vmilyen formában.


Ezt nem szabad így értelmezni. Hiszen gondolj csak bele az oxigén valóban csak úgy hagyná hogy a klór kitúrja a helyéről??;)

Az oxigén is vonzódik ám a H-hez:D

2010. aug. 9. 17:21