Egyszer az öttagú társaság egy betelefonálós rádióműsorban nyert két állójegyet egy koncertre. A jegyeket kisorsolták maguk között. Hány féle lehetett a sorsolás eredménye? Hány esetben lehetett az egyik nyertes Cili?2011. aug. 2. 01:10
1/5 anonim válasza:
Melyik rádióműsor volt ez? Megasztárba nyertek jegyet?
2/5 anonim válasza:
Tízféle lehetett a sorsolás eredménye, és négy esetben lehetett Cili a nyertes
4/5 anonim válasza:
A, B, C, D, E – a társaság tagjai
Elsőnek 5-féle lehetőségünk van valakit kihúzni, másodiknak 4, vagyis az összes lehetséges sorsolási sorrend:
5*4 = 20
Írjuk le ezeket:
A, B
A, C -x
A, D
A, E
B, A
B, C -x
B, D
B, E
C, A -x
C, B -x
C, D -x
C, E -x
D, A
D, B
D, C -x
D, E
E, A
E, B
E, C -x
E, D
Cili a 20 esetből 8-ban nyer, vagyis a nyerési valószínűsége: 8/20 = 0,4
Ebből az első kettő nyer, vagyis ebben az esetben mindegy, hogy akit kihúznak azt elsőnek, vagy másodiknak húzzák ki, tehát 20/2 = 10-féleképpen alakulhat az eredmény, ha nem számít a nyertesek sorrendje.
5/5 anonim válasza:
Igen-Igen!
De nem feledhetjük el azt a két kikötést, hogy ez akkor igaz, ha
1 - Van köztük Cili nevű tag.
2 - Csak egy Cili van köztük.