Mi a megoldása ennek a kombinatorikai feladatnak?

Egyszer az öttagú társaság egy betelefonálós rádióműsorban nyert két állójegyet egy koncertre. A jegyeket kisorsolták maguk között. Hány féle lehetett a sorsolás eredménye? Hány esetben lehetett az egyik nyertes Cili?
2011. aug. 2. 01:10
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
Melyik rádióműsor volt ez? Megasztárba nyertek jegyet?
2011. aug. 2. 01:22
 2/5 anonim ***** válasza:
Tízféle lehetett a sorsolás eredménye, és négy esetben lehetett Cili a nyertes
2011. aug. 2. 09:25
 3/5 anonim ***** válasza:
49%
Cili nem is volt ott !!
2011. aug. 2. 15:05
 4/5 anonim ***** válasza:

A, B, C, D, E – a társaság tagjai


Elsőnek 5-féle lehetőségünk van valakit kihúzni, másodiknak 4, vagyis az összes lehetséges sorsolási sorrend:


5*4 = 20


Írjuk le ezeket:


A, B

A, C -x

A, D

A, E

B, A

B, C -x

B, D

B, E

C, A -x

C, B -x

C, D -x

C, E -x

D, A

D, B

D, C -x

D, E

E, A

E, B

E, C -x

E, D


Cili a 20 esetből 8-ban nyer, vagyis a nyerési valószínűsége: 8/20 = 0,4


Ebből az első kettő nyer, vagyis ebben az esetben mindegy, hogy akit kihúznak azt elsőnek, vagy másodiknak húzzák ki, tehát 20/2 = 10-féleképpen alakulhat az eredmény, ha nem számít a nyertesek sorrendje.

2011. aug. 2. 21:32
 5/5 anonim ***** válasza:

Igen-Igen!

De nem feledhetjük el azt a két kikötést, hogy ez akkor igaz, ha

1 - Van köztük Cili nevű tag.

2 - Csak egy Cili van köztük.

2011. aug. 9. 07:24