Valaki leírná a Vas-szén állapotábra rajzolásának lépéseit?
Bazinga: fontos hogy hogy mennek a görbék, meg a pontok is. Sajnos nekünk sem mondták el rendesen, de vizsgán fel kellett tudni rajzolni, és ez volt a beugró kérdés, aki nem tudta pontosan az bukott.
A kérdéshez hozzászólva: a tanárok mondanak egy módszert, de rajtad csak az fog segíteni ha nekiállsz, és rajzolgatod. Rajzold le 2x ábra alapján, aztán próbáld meg fejből, és csak akkor nézz az ábrára ha nem tudod hogy van tovább. A 10. után már lazán menni fog, kb 10 perc alatt meg lehet tanulni :)
Kétféle módszert tudok ajánlani a fölrajzoláshoz:
Mindkét módszer esetén első lépés, hogy berajzolod a vizszintes tengelyt, amelyen a széntartalom szerepel suly% ban, a függőleges tengelyt, amelyen pedig a hőmérséklet.
1. módszer:(ezt ajánlom):
A.) A vízszintes tengelyre bejelölöd a széntartalom értékeit. Először a vízszintes tengelyt szemre elosztod 3-felé, így már könnyen beírhatod a 2,06-ot, 4,3-at, 6,67-et. (Az első ugye az öntöttvas kezdete, a második a ledeburit, a harmadik a telítettség).
B.) Ezután a 0-2,06 terjedő szakaszt szemre elosztod 2 felé, itt lesz a 0,8. Ha ezt szemre negyedeled, akkor pedig a 0,025.
C.) Ezután jön a függőleges tengely:
723°C (A1), 769°C (curie -féle -pont), 911°C (A3), 1147°C, 1536°C.
Ezeket az értékeket fejből kell tudni.
D.) A vizszintes ill. függőleges értékek metszéspontokat adnak ki. Ezeket összekötöd megfelelően.
E.) Beírod a szövetszerkezeteket. (Pl. alfa vas, gamma vas, primer cementit, szekunder cementit, tercier cementit, stb.)
És már kész is.
2. módszer:
A.) Fejből kell tudnod az ikerdiagram görbéinek alakját.
A ceruzádat bedöföd az origóba, és a ceruza felemelése nélkül szakaszos huzásokkal berajzolod az iveket.
B.) Tehát elmész a P-pontig, utána jön a G-O-S-E-A, majd vissza C-D.
Ezután mégegy vonal E-től F-ig, ill. P-től K-ig.
C.) Utólag jelölöd be az értékeket.
Hátránya ennek a módszernek, hogy az így készült állapotábra gyakran kevésbé méretarányos.
Bármelyik módszert választod, úgy kell megtanulnod, hogy fogsz egy papírt, és elkezded rajzolni. Ha elakadtál, akkor belenézel a füzetedbe, kijavítod a hibát, ill. befejezed. Ha 50-szer lerajzoltad, akkor már kezded kapisgálni.
Megjegyzés: Az egész gépipari anyagtan alapja ez az ikerdiagram. Acélok tulajdonságától kezdve, C-görbék, hőkezeléseknek, mind ez az alapja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!