80g szenet és hidrogént tartalmazó vegyületet elégetve 220g szén-dioxidot és 180g vizet kaptam. mi ez a vegyület?? és hogy számoltad ki??2011. szept. 21. 20:30
1/2 BKRS válasza:
180g viz az 10 mol.
220g CO2 az meg 5 mol.
Az eredeti tehat valami olyasmi amiben volt 5 mol C es 20 mol H. (2 H van a vizben)
Pl CH4 az ilyen.
Valoban: 5 mol CH4 az 80g.
2/2 anonim válasza:
Először is leírjuk, azt, hogy miről is van szó, vagyis:
CxHy + O₂ → x*CO₂ + y/2*H₂O
80 g → 220 g + 180 g
M(CO₂) = 44,01 g/mol
M(H₂O) = 18,02 g/mol
44,01 g CO₂ ...... 12 g C
220 g CO₂ ...... x g C
x = 220*12/44,01 = 59,99 g C
80 – 59,99 = 20,01 g H₂
Moláris arány: 59,99/12 : 20,01/1,008 = 5 : 20 = 1 : 4, vagyis: CH₄
Ellenőrzés:
18,02 g H₂O ...... 2,015 g H₂
180 g H₂O ...... y g H₂
y = 180 2,015/18,02 = 20,12 g H₂