Mi ez a vegyület? 80g szenet és hidrogént tartalmazó vegyületet elégetve 220g szén-dioxidot és 180g vizet kaptam. Mi ez a vegyület? és hogy számoltad ki?

80g szenet és hidrogént tartalmazó vegyületet elégetve 220g szén-dioxidot és 180g vizet kaptam. mi ez a vegyület?? és hogy számoltad ki??
2011. szept. 21. 20:30
 1/2 BKRS ***** válasza:
100%

180g viz az 10 mol.

220g CO2 az meg 5 mol.

Az eredeti tehat valami olyasmi amiben volt 5 mol C es 20 mol H. (2 H van a vizben)

Pl CH4 az ilyen.

Valoban: 5 mol CH4 az 80g.

2011. szept. 21. 20:56
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Először is leírjuk, azt, hogy miről is van szó, vagyis:


CxHy + O₂ → x*CO₂ + y/2*H₂O


80 g → 220 g + 180 g


M(CO₂) = 44,01 g/mol

M(H₂O) = 18,02 g/mol


44,01 g CO₂ ...... 12 g C

220 g CO₂ ...... x g C


x = 220*12/44,01 = 59,99 g C


80 – 59,99 = 20,01 g H₂


Moláris arány: 59,99/12 : 20,01/1,008 = 5 : 20 = 1 : 4, vagyis: CH₄


Ellenőrzés:


18,02 g H₂O ...... 2,015 g H₂

180 g H₂O ...... y g H₂


y = 180 2,015/18,02 = 20,12 g H₂

2011. szept. 21. 21:00