90 m/m% szenet és 10m/m% hidrogént tartalmazó szénhidrogénnak mi a molekulaképlete?

2011. okt. 19. 09:08
 1/2 anonim ***** válasza:
Ilyen feladatokban a tömegszázalékokat el kell osztani a moláris tömegekkel. A 90/12=7,5 még a 10/1=10. Vagyis 7,5 szénatomra jut 10 hidrogénatom. Mivel a 7,5 nem egész szám, meg kell szorozni kettővel, hogy egész szám legyen, de akkor a hidrogének számát sem szabad elfelejteni megszorozni, és akkor az arány: 15:20 lesz. Tehát a vegyület képlete: C15H20. Mivel egy telített nyílt láncú szénhidrogén általános képlete CnH2n+2 szerint a 15 szénláncú már 2*15+2=32 hidrogént kellene tartalmaznia, ezért vagy van bennek 6 kettős kötés (mert minden kettős kötés 2-vel csökkenti a H-ek számát, és a 20 az 12-vel kevesebb a 32-nél), vagy gyűrűs a molekula, és akkor elég 5 kettős kötés is, vagy lehet még nyílt láncú és 3-as kötéseket tartalmazó molekula is, ekkor -mivel minden 3-as kötés 4-gyel csökkenti a hidrogéntartalmat- elegendő belőle 3 darab is.
2011. okt. 19. 12:08
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi
2011. okt. 19. 14:01