2.Számítsd ki, hogy a 10g nátrium-hidroxidot tartalmazó oldatot hány g 10 tömeg%-os sósavval lehet ssemlegesíteni!
-Egyenlet:
-Számítás:
-Válasz:
2011. máj. 31. 14:42
1/1 anonim válasza:
2)
NaOH + HCl → NaCl + H2O
NaOH moláris tömege: 22,99 + 16 + 1,01 = 40 g/mol
HCl moláris tömege: 1,01 + 35,45 = 36,46 g/mol
10 g NaOH megfelel: 10/40 = 0,25 mólnak, vagyis 0,25 mól sósavat tud semlegesíteni, ami megfelel: 36,46*0,25 = 9,115 g sósavnak. Ha sósavoldat csak 10% HCl-t tartalmaz, akkor: 9,115/0,1 = 91,15 g 10%-os sósavoldatot tud semlegesíteni.
Az első kérdés valahogy furcsán van kiírva, nem tudom hogy hány százalékos a sósav és azt se hogy hány százalékos a nátrium hidroxidot tartalmazó oldat.