Hogyan kell megoldani ezeket a szöveges feladatokat?


1. Egy építkezéshez 30 tonna anyagot kell kiszállítani. A szállításhoz a megrendeltnél 2 tonnával kisebb teherbírású teherautókat küldtek, de 4-gyel többet, így a szállítást időben elvégezhették. Hány teherautó végezte a szállítást és hány tonnások voltak?( eredmény a könyv végén: 6 db 5 tonnás autó).

2. Egy áru árát felemelték, majd később - mivel nem fogyott - kétszer annyi százalékkal csökkentették, mint ahány százalékkal felemelték annak idején. Így az eredeti áránál 5,5%-kal lett olcsóbb. Hány százalékkal emelték fel az árát eredetileg? (5%)

Magyarázatot is kérnék, köszönöm.


2011. jún. 6. 17:20
 1/1 anonim ***** válasza:

1.

Legyenek a teherautók eredetileg x tonnásak. Ekkor eredetileg 30/x db. teherautó kell, hogy az összeset ki tudják szállítani.

Az új teherautók x-2 tonnásak és a darabszámuk 4-el több, azaz 30/x+4

Ezeket összeszorozva kell kapni a 30 tonna elszállítandó anyagot, tehát az egyenlet:

(30/x+4)*(x-2) = 30

30+4x-60/x-8=30

4x-60/x-8=0

4x^2-60-8x =0

x^2-2x-15=0

Megoldások: x1=5 x1=-3, a negatív nem jó, ezért x=5

30/5 = 6, így 6db 5 tonnás teherautó volt eredetileg


2. Az árut emeljék x%-al, x-et tizedestört alakba írom, pl. 20%-nál 0,2

Felírjuk az árváltozást:

(1+x)*(1-2x) = 1-0,055

1-2x+x-2x^2=1-0,055

0,055-x-2x^2 = 0

2x^2+x-0,055 =0

Megoldások x1=0,05 x2=-0,55, a negtív nem jó nekünk, így x1=0,05, ami %-ban: 5%

2011. jún. 6. 18:06