Hogyan kell ezeket a szöveges feladatokat megoldani egyenlettel?


Áginak és Beának összesen 500 eurója van. Hány eurója van Beának, ha:


Áginak 200 eurója van

Áginak x eurója van

Áginak x euróval kevesebb pénze van mint Beának

Áginak másfélszer annyi pénze van mint Beának

Ági és Bea pénzének aránya 3:7


A kosárban 36 kg-mal kevesebb dió van, mint a zsákban. Mennyi dió van a zsákban, ha:


a kosárban 15 kg dió van.

a kosárban x kg dió van

a kosárban és a zsákban lévő dió összesen 120 kg

a kosárban és a zsákban lévő dió mennyiségének aránya 4:7

a zsákban 4 kg-mal kevesebb dió van, mint a kosár tartalmának a kétszerese?



Ezek között van amit megtudok oldani, de a nagyobb részével nem boldogulok.A sima szöveg nélküli egyenletek nagyon jól mennek, de ezek nem. Valaki elmagyarázná hogy kell ilyen típusúakat megoldani? A tanártól is kértem segítséget, de nem magyarázta el.


2010. márc. 7. 11:31
 1/3 anonim ***** válasza:

Most csak az egyenletek felírásában segítek.

Jelölje Ági pénzét A, Beáét B. Ekkor A+B=500, és:

1. A=200, ahogy a szövegben megadták. Ezt beírod A helyére az egyenletbe.

2. A=x, az előzőhöz hasonlóan.

3. A=B-x, B=A+x mindegyike megfelel.

4. A=3/2*B

5. A/3=B/7

2010. márc. 7. 12:28
 2/3 anonim ***** válasza:

Nincs benne semmi ördöngösség, csak meg kell érteni a szöveget.

Jelölje a kosárban levő diók kilóinak számát k, a zsákban levőkét z!

k+36=z, és:

1. k=15, lehet helyettesíteni

2. k=x

3. k+z=120

4. k/4=z/7

5. z=2k-4

Mielőtt még megoldod, vesd össze a felírt egyenletrendszereket a szöveggel!

2010. márc. 7. 12:32
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm az eddigi válaszokat!
2010. márc. 9. 15:01