Matek; Egyenletrendszerek; Új ismeretlen bevezetése?!


1/x - 8/y = 8

5/x + 4/y = 51


A per jel a törtvonal és a kettő ősszevan kapcsolva!


__________________________________________


3/5x + 2/3y = 1/3

7/10x - 5/6y = 1/15


És ez is összekapcsolva!

Valaki részletesen elmagyarázná, hogy kell megoldani?


2011. jún. 2. 17:09
 1/5 anonim válasza:
hmmm ezt most tanultuk de én sem tudom :DD
2011. jún. 2. 17:30
 2/5 anonim válasza:
előző ... annyit tudok, hogy egyenlőre kell kihozni az alsó és felső x-et kiszámolni majd az y és azt is külön kiszámolni.
2011. jún. 2. 17:31
 3/5 bongolo ***** válasza:

Elnevezed az 1/x-et v-nek, az 1/y-t meg w-nek

Ezekkel:

1v - 8w = 8

5v - 4w = 51

És ezt megoldod a szokásosan. Kijön az, hogy:

v=94/9, w=11/36

x meg y ezek reciproka

x=9/94, y=36/11


A második feladatot hasonlóképpen. Próbáld meg magadtól, ha nem megy, szólj.

2011. jún. 2. 17:31
 4/5 anonim ***** válasza:

Egy könnyű megoldás:


1/x - 8/y = 8

5/x + 4/y = 51


Ugye egyenletrendszer összeadással is meg tudunk oldani.

Ezért a 5/x + 4/y = 51 beszorozzuk 2-el.


Így kapunk:

1/x - 8/y = 8

10/x + 8/y = 102

Összeadjuk őket, az y-os tag kiesik.

Marad:

11/x = 110

11 = 110x

x = 11/110 = 0,1


Behelyettesítünk:

1/0,1 - 8/y = 8

10 - 8/y = 8 /*y

10y - 8 = 8y

2y = 8

y = 4

2011. jún. 2. 17:53
 5/5 bongolo ***** válasza:
Hoppá, bocs, elnéztem, +4/y helyett -4/y-nal számoltam. De az elv ugyanaz.
2011. jún. 2. 18:03