Hogyan kell megoldani kétismeretlenes egyenletrendszert?


x*y=(y+10)*(x-5)

x*y=5000


2009. márc. 12. 21:46
 1/8 anonim ***** válasza:

5000=(y+10)*((5000/y)-5)

5000/((5000/y)-5)=y+10

5000/((5000-5y)/y)=y+10

5000y/(5000-5y)=y+10

...

és így tovább innen kijön y, utána x=5000/y

2009. márc. 12. 22:05
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
A fenti válasz abszolút helyes, bár nekem kicsit túlbonyolítottnak tűnik, viszont, ha nem tévedek, kimaradt belőle a triviális y=0, és az x=0 eset.
2009. márc. 12. 22:19
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
első vagyok, nem maradt ki mivel akkor x*y=5000 nem teljesülhet ha bármelyik 0 lenne
2009. márc. 12. 22:21
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Pont ezért kellett volna kikötni, hogy x, y =/= 0, amúgy az x=5000/y-ra szintén ki kell kötni, hogy y=/=0. És akkor nem jönnek, mint lehetséges értékkel.


Amúgy a feladat sem helyes, hiszen nincs értelmezési tartomány megadva. Márpedig nem ártana...

2009. márc. 12. 23:21
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem, abszolút én néztem be, logikailag adódik, hogy se x, se y nem lehet 0, mert 0 nem egyenlő 5000-rel. Így viszont nem kell kikötni, hogy nem legyen 0
2009. márc. 12. 23:29
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

de igen, mivel egy ismeretlennel osztottam, első vagyok...

igazad van kedves utolsó előtti hozzászóló

2009. márc. 12. 23:32
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Szegény kérdező sztetek ebből megértett vmit? Úgy kell megcsinálni h az 1ik egyenletből kifejezed a másikat(ítt egyszerűbb a másodikból) és azt beírod a másikba(itt az elsőbe). Így kapsz egy egyismeretlenes egyenletet. Ha azt megcsináltad akkor meg van az 1ik ismeretlen és az beírod a egyenletbe, kiszámolod és kész.
2009. márc. 14. 14:20
 8/8 anonim ***** válasza:

Kiscsillag: "Igazad van, igazad van, na ezt izzadtam ki magamból..."

Valóban, de én a konkrét módszert mutattam meg neki, bár az én matekos gondolkodásom néha túlbonyolít, kicsit túlegyszerűsít, lehet bonyolult lett....

remélem megértetted kedves kérdező,

első voltam

2009. márc. 14. 15:49