Mik ezeknek az egyenleteknek a megoldásai? (egyenletrendszert még nem tanultunk - 8. oszt. )


1. Kati fiatalabb Évának, 3 évvel, Juditnál 4 évvel. Éva és Judit együttes életkora egy évvel kisebb Kati éveinek számánál Hány évesek külön-külön?


2. Egy kötélnek levágták a 2/3 részét meg még 7 métert. Így a negyedénél 4m-rel rövidebb darab maradt. Milyen hosszú a kötél?


3. A piacon virágot vettünk. Ötödével nagyit, a maradék negyedével anyát köszöntöttük, 15 szállal pedig a lakást díszítettük.Hány szál virágot vettünk?


4. Egy tört nevezője kettővel kisebb a számlálójánál a tört kétszeresében a nevező kilenccel kisebb a számlálónál. Melyik ez a tört?



Én ezeket az egyenleteket próbáltam megoldani, de mindegyik vagy "ellentmondás, nincs megoldás"-ra jött ki (pl. 5=0) vagy az ellenőrzés nem jön ki.

Kérlek segíts!


2011. jan. 27. 13:51
 1/9 anonim ***** válasza:

1. Nem írtad el a feladatot? Mert nem jön ki.


K+3=É

K+4=J

É+J+1=K


elsőből K=É-3, másodikból K=J-4

É-3=É+J+1 ebből

J=-4


valami itt nagyon nem jó

2011. jan. 27. 14:07
 2/9 anonim ***** válasza:

2.


X*1/3-7=X*1/4-4

X/3-7=X/4-4

4X-84=3X-48

X=36


visszaellenőrizve ez jó

2011. jan. 27. 14:10
 3/9 anonim ***** válasza:

3:


X/5+4/5X*1/4+15=X felszorzunk 5-tel majd 4-gyel

X+4X*1/4+75=5X

4X+4X+300=20X

300=12X

X=25


Ellenőrizve jó, nagyi 5-t kapott, anya 5-öt, 15 maradt.

2011. jan. 27. 14:13
 4/9 anonim ***** válasza:

Sz: X

N: X-2


Kétszeresében:

Sz: 2X

N: X-2


X-2+9=2X

Ebből X=7


Az eredeti tört 7/5, kétszerese 14/5, igaz az állítás.

2011. jan. 27. 14:16
 5/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! :)
2011. jan. 27. 17:12
 6/9 A kérdező kommentje:

De, bocsi tényleg elírtam, ezen a lapon nem sokminden látszik. Valószínű, nekem is ezért nem jött ki. De azért kérlek, írd le a gondolatmenetet!


Kati fiatalabb Évánál, 3 évvel, Juditnál 4 évvel. Éva együttes életkora egy évvel kevesebb Kati évei számának háromszorosánál. Hány évesek a lányok?

2011. jan. 27. 17:27
 7/9 A kérdező kommentje:

x=11 ?

mert akkor jó:)

2011. jan. 27. 17:30
 8/9 A kérdező kommentje:

még mindig rosszul irtam. :$


Kati fiatalabb Évánál, 3 évvel, Juditnál 4 évvel. Éva és Judit együttes életkora egy évvel kisebb Kati éveinek számának háromszorosánál. Hány évesek külön-külön?

2011. jan. 27. 17:32
 9/9 anonim ***** válasza:

Kati: x

Éva: x+3

Judit: x+4

Éva+Judit <1 3*Kati

(x+3)+(x+4)+1=3*x -> (a zárójel csak az átláthatóság kedvéért kell)

aztán sima egyenlet:

x+3+x+4+1=3x -> összevonunk

2x+8=3x -> -2x

8=x


Tehát

Kati: 8 éves

Éva: 8+3=11 éves

Judit: 8+4=12 éves

Ekkor Éva+Judit=23 év együtt, ami valóban eggyel kisebb Kati 3x-osánál, ami 24gyel egyenlő.

2011. jan. 28. 17:34