Hogyan tudom az alábbi logaritmusos egyenletrendszert megoldani?


I. lg(x-y)-2lg2=1-lg(x+y)

II. lgx-lg3=lg7-lgy


teljesen logikusan elkedztem, egyszerűen nem értem, hogy mit ronthattam el, teljesen felidegesít:D


2011. jan. 3. 22:04
 1/2 vurugya béla ***** válasza:

Kikötés: 0<y<x


I. lg(x-y)-2lg2=1-lg(x+y)

II. lgx-lg3=lg7-lgy


lg azonosságokat alkalmazok mindkét egyenletben:


I. lg(x-y)-lg4=lg10-lg(x+y)

II. lg(x/3)=lg(7/y)


lg azonosságokat alkalmazok az első egyenletben, a másodikban elhagyom a logaritmust:


I. lg(x-y)/4=lg10/(x+y)

II. x/3=7/y


Az elsőben elhagyom a lg-t, a másodikból kifejezem "x"-et:


I. (x-y)/4=10/(x+y)

II. x=21/y


Az első egyenletet beszorzom 4-gyel és (x+y)-nal:


I. (x-y)(x+y)=40


zárójelt bontok a baloldalon (a négyzet jelét, azt a kis kettest a jobb felső sarokban ezzel a jellel jelzem: ˘ ):


I. x˘-y˘=40


Behelyettesítem ebbe az első egyenletbe x helyére a második egyenlet jobboldalát:


(21/y)˘-y˘=40


zárójelbontás:


441/y˘-y˘=40


Legyen egy új ismeretlen, a=y˘


441/a-a=40


szorozz be a-val, oldd meg a kapott másodfokút, a= -49 vagy a= 9


Visszahelyettesítve y˘=9 lehet csak, a másik negatív, nem lehet egy valós szám négyzete


tehát y=3 vagy y= -3


A második a kikötésnek ellentmond, az elsőből x=7 jön, tehát y=3 és x=7 a megoldás.

2011. jan. 3. 23:04
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen teljesen jól csináltam, egyszerűen az volt a baj, h nem jutott eszembe, h új ismeretlent vezessek be. fel is idegesítettem magam:D
2011. jan. 4. 00:33