Hogy kell ezt a logaritmusos egyenletet kiszámolni?


Sziasztok!


Az egyenlet a következő:

log32(2x)-log8(4x)+log2(x)=3


Próbáltam átváltani mindet log2-re, de akkor meg ilyen x a nyolcadikon, x a kilencediken-ek jöttek ki.

Ismerem az azonosságokat, de egyszerűen sehogy sem tudom megoldani.


A megoldás egyébként 16.


De arra lenne szükségem, hogy megértsem, hogyan lehet eljutni a megoldásig.


Előre is köszönöm a segítségeteket!:)


2011. szept. 25. 15:25
 1/4 anonim ***** válasza:

log32(2x) = log2(2x) / log2(32)

log8(4x) = log2(4x) / log2(8)


Az x fokszáma nem változik ettől. :)

2011. szept. 25. 15:33
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi, ezt én is tudom.

De ha így csinálod, a végén be kell szoroznod a nevezőkkel, és az így kapott számokat meg felviszed a logaritmusba, és akkor ott már (4x) az ötödiken lesz például.


Jó ez így zavaros, de ha valaki meg tudja oldani, és le is írná a levezetést, azt nagyon megköszönném. :)

2011. szept. 25. 15:38
 3/4 anonim ***** válasza:

Hmm... na nézzük:

log32(2x)-log8(4x)+log2(x)=3


log32(2x) = log2(2x) / log2(32)

log8(4x) = log2(4x) / log2(8)


log2(2x) / log2(32) - log2(4x) / log2(8) + log2(x) = 3

log2(2x) / 5 - log2(4x) / 3 + log2(x) = 3

(log2(2) + log2(x)) / 5 - (log2(4) + log2(x)) / 3 + log2(x) = 3

(1 + log2(x)) / 5 - (2 + log2(x)) / 3 + log2(x) = 3


y = log2(x)


(1 + y) / 5 - (2 + y) / 3 + y = 3 /*15

3 + 3y - 10 - 5y + 15y = 45

13y - 7 = 45

13y = 52

y = 4


log2(x) = 4

x = 2^4

x = 16


Ugye, hogy nincs ötödfokú. ;)

2011. szept. 25. 15:47
 4/4 A kérdező kommentje:
Gratulálok, és nagyon szépen köszönöm a segítséget!:)
2011. szept. 25. 16:06