Hogyan kell az ilyen típusú matekfeladatokat elvégezni?


1. feladat

Egy árkot Pista 3 óra alatt, Józsi 2 óra alatt ássa ki egyedül. Mennyi idő alatt végeznek, ha együtt

dolgoznak?

2. feladat

A tengervíz 5% sót tartalmaz oldott állapotban. Mennyi édesvizet kell 40 liter tengervízhez

önteni, hogy a keverékben 2% só legyen?

3. feladat

A tej tömegének 7,3%-a tejszín. A tejszín tömegének 72%-a vaj. Hány kg tejből készíthető 5 kg

vaj?

4. feladat

Egy hordóba 2 csapon engedhetjük a sört, az egyeken keresztül 4 óra alatt, a másikon 6 óra alatt

lenne teli a hordó. A palackozóhoz vivő csövön keresztül 12 óra latt ürül ki a hordó. Mikor lesz teli

a hordó, ha mind három csapot megnyitjuk?

5. feladat

32%-os és 48%-os szilva pálinkát összekevertünk. A keverékem 80 liter 39%-os pálinka lett.

Hány litert használtunk fel a 32 ill 48%-os pálinkából?

6. feladat

15 liter 18% és 28 liter 32%-os sósavoldatot összekeverünk. Hány %-os lett a keverék?

7. feladat

Lili most hatszor olyan idős, mint Matyi. Egy év múlva már csak 8/3 lesz kettejük korának

aránya. Melyikük hány éves most?

8. feladat

Gondoltam egy számot. Ha a szám 3-szorosából kivontunk 5-öt, a különbséget osztjuk 4-gyel és

a hányadoshoz hozzáadjuk a gondolt szám kétszeresét, akkor 18-at kapunk. Melyik számra

gondoltunk?

9. feladat

András 9m-t Béla 11m-t tud átlagosan korcsolyázni egy másodperc alatt. Egy verseny

alkalmával Béla Andrásnak 100m előnyt adott. Hány másodperc alatt éri utol Béla Andrást?

10. feladat

A Mikulás mogyorót rejteget a zsebében. Annyit elárult, hogy a két zsebében együtt 44 db

mogyoró van, és ha a bal zsebéből áttesz 12 db-ot a jobba, akkor mind a két zsebében ugyanannyi

mogyoró lesz. Hány darab mogyoró van a bal, illetve a jobb zsebében?


2011. máj. 12. 17:27
 1/4 bongolo ***** válasza:

Ezek nem hasonló típusú feladatok! Az 1. meg a 4. hasonló, azoknál az a trükk segíti a megoldást, hogy azzal számolj, hogy egy óra alatt a teljes munka hanyad részét végzi el az egyik illetve másik ember (vagy csap). Ebből összeadással (ha a csapból kifolyik a víz, akkor kivonással) kijön, hogy együtt egy óra alatt a teljes munka hanyad részét végzik el. Ennek a reciproka lesz az, hogy mennyi idő kell a teljes munkához.


A 9. feladatban is van egy kis trükk: Amikor utoléri, akkorra Béla éppen 100 méterrel többet ment, mint András, de ugyanannyi időt mentek mindketten. Ha erre gondolsz, már rájössz a megoldásra.


Gondold csak meg a többi feladatot is, azok könnyebbek, ki fognak jönni!

2011. máj. 12. 18:35
 2/4 anonim ***** válasza:

1)

x/3+x/2=1 /*6

2x+3x=6

5x=6

x=6/5=1,2 óra

2011. máj. 13. 03:31
 3/4 anonim ***** válasza:

2.

oldat: tömeg % oldott anyag

40 5 0,05*40

x 0 (sónélküli víz) 0

----------------------------------------------

40+x 2 0,02(40+x)


egyenlet: 0,05*40+0=0,02(40+x)

2=0,8+0,02x

1,2=0,02x

x=1,2/0,02=60 (tehát 60 l-t kell hozzáönteni

2011. máj. 13. 03:45
 4/4 anonim ***** válasza:

4.


x/2+x/4-x/6=1

2011. máj. 13. 03:47