Hogy kell az ilyen típusú matekfeladatokat megcsinálni?


Adott egy halmaz(A).

A={1;2;3;4;5;6;7)

Hány olyan részhalmaza van, amelyben benne van a 6 ?

Hány olyan részhalmaza van, amelyben benne van a 6 vagy az 1?

Hány olyan részhalmaza van, amelyben 3 szám van?


Ezeket hogyan kell megcsinálni? Aki érti , kérem segítsen!


2011. szept. 21. 15:35
 1/9 anonim ***** válasza:

Részhalmaz: Ez állhat két tagból, egy tagból, három tagból vagy akár négy tagból is, a lényeg, hogy benne legyen a hat.


Szóval: 1,6 = részhalmaz, 6=részhalmaz 1,2,3,4,5,6,7= részhalmaz


Az összes variációt, amit tudsz írd le, számold össze és az első kérdésre már meg is van a válaszod ;)


Érted?:)

2011. szept. 21. 16:29
 2/9 A kérdező kommentje:
Igen. de erre van vmilyen képlet, nem?
2011. szept. 21. 16:31
 3/9 A kérdező kommentje:

már tudom. de még mindig van egy kérdésem:

ha mondjuk van egy 20 elemű halmaz, annak hány 4 elemű részhalmaza van? ezt hogyan kell kiszámolni?

2011. szept. 21. 16:53
 4/9 anonim ***** válasza:

Tegyük fel az elemek számok: mondjuk 1-től-20ig

Itt ugyanúgy eljátszod a fentebb említett dolgot...


vagyis...

1,2,3,4

1,2,3,5

1,2,3,6....

2011. szept. 21. 18:01
 5/9 bongolo ***** válasza:

20 elemű halmaznak annyi 4 elemű részhalmaza van, ahányféleképpen ki tudunk belőle választani 4 elemet. Ez pedig 20 alatt a 4. Ugye azt tudod, mit jelent?


Eredeti első kérdés:

A 6 benne van, rajta kívül még 6 elem bármelyike vagy benne van, vagy nincs, ez 2⁶ féleképpen lehet.


Második: 6 vagy 1 benne van, ez 3 féleképpen lehet (csak 6, csak 1, mindkettő). Ezeken kívül 5 elem bármelyike vagy benne van, vagy nem, az 2⁵ lehetőség. Összesen 3·2⁵.


Harmadik: Ugyanúgy, mint a 20-as halmaz 4 elemű részhalmazai...

2011. szept. 21. 18:19
 6/9 A kérdező kommentje:
"Ez pedig 20 alatt a 4. Ugye azt tudod, mit jelent? " Nem tudom :D ilyet még nem hallottam.
2011. szept. 21. 19:08
 7/9 anonim ***** válasza:

“20 alatt a 4” = 20!/[(20-4)!*4!] = 20*19*18*17*16!/[16!*4!] = 20*19*18*17/4! =

= 20*19*18*17/4*3*2*1 = 4845


20! = 20*19*18*17* ... *3*2*1


n! = n*(n-1)! = n*(n-1)*(n-2)! = n*(n-1)*(n-2)*(n-3)!, stb.

2011. szept. 21. 22:24
 8/9 anonim ***** válasza:

Ismétlés nélküli kombináció:


[link]


(n)

(k)


Ezt hívjuk „en alatt a ká“ –nak (a zárójeleknek egybe kellene lenniük, de itt nem tudjuk megcsinálni)


(20)

(4)


Húsz alatt a négy.

2011. szept. 21. 22:30
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Megtaláltam és már tudom is:D Felpontoztalak titeket!
2011. szept. 22. 06:57