Egy számtani sorozat második és nyolcadik tagjának összege 2, a kilencedik és harmadik tagjának különbsége 24. Mennyi az első 10 tag összege?2011. máj. 4. 11:20
1/2 anonim válasza:
Legyen a számtani sorozat első eleme a, a differenci d.
Ekkor a szöveg alapján két egyenletet tudunk felírni:
(a+d)+(a+7d) = 2
(a+8d)-(a+2d) = 24 => 6d = 24 => d = 4
Elsőbe visszahelyettesítve
2a + 32 = 2
a = -15
Tehát a sorozat: a=-15, d=4
Első 10 tagjának összege:
(Összegképlet: n*(a1+an)/2) itt n = 10
5*(-15+21) = 30
tehát az első 10 tag összege 30
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2011. máj. 5. 07:08