Egy számtani sorozat második és nyolcadik tagjának összege 2, a kilencedik és harmadik tagjának különbsége 24. Mennyi az első 10 tag összege?
2011. máj. 4. 11:20
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen a számtani sorozat első eleme a, a differenci d.

Ekkor a szöveg alapján két egyenletet tudunk felírni:

(a+d)+(a+7d) = 2

(a+8d)-(a+2d) = 24 => 6d = 24 => d = 4

Elsőbe visszahelyettesítve

2a + 32 = 2

a = -15

Tehát a sorozat: a=-15, d=4

Első 10 tagjának összege:

(Összegképlet: n*(a1+an)/2) itt n = 10

5*(-15+21) = 30

tehát az első 10 tag összege 30

2011. máj. 4. 11:33
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2011. máj. 5. 07:08