Hogy számítom ki a határértékét?


lim

x->végtelen (x^2-x)/gyökalatt(x^2+x)

határértékét hogy tudom megkapni?

L'Hospital szabály alkalmazása nélkül kéne


Nagyon szépen köszönöm előre is!


2011. ápr. 27. 21:27
 1/4 Tom Benko ***** válasza:
Bontsd fel a nevezőt, és egyszerűsíts, így kapod: \lim\limits_{x\rightarrow\infty}\sqrt{x^2-x}, ami végtelen. Ez egyébként sejthető a a számláló és a nevező összehasonlításával is.
2011. ápr. 27. 21:38
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

Így kéne kinéznie a végén, ugye?

-1+(x^2)/sqrt(x)

2011. ápr. 27. 21:58
 3/4 anonim ***** válasza:

Én simán kiemelnék x-et a számlálóból és a nevezőből is (A gyökön belül ez ugye x^2-nek felel meg), így ezt kapjuk:

lim (x*(x-1))/(x*gyökalatt(1+1/x) )

x-et egyszerűsítjük, a számlálóban x végtelenbe tart, a nevezőben 1/x nullába, tehát az marad: +végtelen/1 = +végtelen.

2011. ápr. 28. 10:17
 4/4 Tom Benko ***** válasza:
Nem, nincs tört.
2011. ápr. 28. 20:51